Звернення Асоціації до нового Голови Національного банку України

Звернення Асоціації до нового Голови Національного банку України

Асоціація "ІТ Ukraine" щиро вітає офіційне призначення Якова Смолія Головою Національного банку України та сподівається на продовження курсу на досягнення економічного розвитку держави та фінансової стабільності.  

Сьогодні ІТ-галузь є однією з трьох головних експортних галузей України. За офіційними даними НБУ експорт ІТ-послуг за 2017 рік зріс на 25,8%, а сукупний дохід за минулий рік від даного типу послуг склав $2,5 млрд. Разом з цим, на ІТ-компанії валютні обмеження впливають не так сильно. Причина полягає в тому, що індустрія інформаційних технологій має мінімальну імпортну складову (на відміну інших великих експортерів - аграріїв та металургів). Саме тому ІТ-компанії є менш чутливими до валютних обмежень НБУ: дані обмеження стосуються виведення коштів за кордон, а ІТ-бізнес переважно заводить валюту в країну, а не виводить її.

Однак є одне вкрай важливе питання, з яким Асоціація раніше зверталася до НБУ, і на позитивне рішення якого з нетерпінням чекають представники галузі. 

На жаль, сьогодні підприємці не можуть перевести валюту з рахунку ФОП на особистий рахунок – своїм заробітком від експортної діяльності можна користуватися лише після конвертації його в гривню, що означає втрату деякої частини доходу. Цей механізм було впроваджено у 2016 році роз'яснювальним листом Національного банку, і більшою мірою він стосується фрілансерів і незалежних підприємців, чисельність яких в Україні складає близько 20 000–30 000 осіб, що чимало. Дивно те, що права підприємців-експортерів були обмежені в той час, як великі імпортери отримували валютну лібералізацію.

Надання можливості ФОП перерахувати валюту на свої рахунки фізичних осіб не тільки надасть можливість дійсно відчути валютну лібералізацію десяткам тисяч ІТ-фахівців, але і позитивно вплине на сприйняття реформ в Україні загалом у всій галузі. Переконані, що відміна зазначених вище обмежень позитивно відобразиться на подальшому зростанні третьої експортної галузі України. 

Ми раді, що новий Голова Національного банку України задекларував економічне зростання як одну з трьох цілей своєї роботи і, відповідно, сподіваємося на його особисте сприяння у вирішенні питання з перерахуванням валюти підприємцями-експортерами на власні рахунки.