Зустріч Президента та Прем’єр-міністра України з представниками ІТ-сектору

Зустріч Президента та Прем'єр-міністра України з ІТ-сектором

26 лютого Асоціація "ІТ України" організувала зустріч з Президентом та Прем’єр-міністром України з представниками ІТ-сектору.

На зустрічі були присутні представники компаній Astound Commerce, GlobalLogic, EPAM, Luxoft, SoftServe, Infopulse, N-iX, Ring Ukraine, та керівники Асоціації "ІТ України", Львівського і Харківського IT-кластерів, EBA.

Голова держави наголосив, що галузь є пріоритетною та підкреслив налаштованість держави на підтримку ІТ-сектору. Президент України підкреслив, що за підтримки держави із 160 000 IT-спеціалістів сьогодні, кількість може вирости до 400 000 і досягнути експорту $10 млрд вже за 5 років до 2024.

В свою чергу, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман cказав про важливість спільного напрацювання правил з представниками ІТ-індустрії, за якими функціонуватиме ІТ-галузь, і які дозволять швидко розвиватися:

Ми маємо два фундаментальних питання, на які ми маємо знайти відповіді і ми з Президентом постійно про це говоримо. Перше – створення абсолютно сталих правил розвитку ІТ-сектору. Щоб ми визначили, що в найближчі 5, а краще 10 років, ми створюємо абсолютно нормальні регуляції, податкову базу для того, щоб інвестиції в ІТ-сектор були захищені стабільністю. Друга позиція –  освіта: підготовка молодих кадрів і введення їх в реальний сектор в Україні, а не в інших країнах світу.

Представники ІT сектору, наголосили що наразі IT – друга експортна індустрія країни з $4.3 млрд у 2018 ($3.6 млрд у 2017) експортних надходжень і ростом 20% в рік, що формує 4% ВВП країни. 

Виконуючий обов'язки директора Асоціації "ІТ України" Дмитро Овчаренко додав, що нинішня модель використання ФОПів довела свою ефективність на фоні спеціальних умов для підвищення конкурентності поміж інших країн. З цього приводу IT сектор надалі буде активно співпрацювати із Президентом, урядом та Верховною Радою по напрацюванню стабільних умов роботи індустрії, зокрема у вигляді виділення креативних індустрій в окрему групу ФОП з поступовим підвищенням податків до 2024 року. Зараз галузь приносить в бюджет близько 10 млрд грн, але за умови, що податки і бізнес будуть рости паралельно, ця цифра виросте в кілька разів.

З приводу зустрічі висловили свої думки представники індустрії, керівники IT компаній та асоціацій:

"IT-сфера в Україні стрімко розвивається. І це унікальний випадок у світовій історії, адже вона не має підтримки держави. Взагалі в інших країнах існують податкові пільги, спеціальні податкові зони для IT-компаній, тому що в усіх державах розуміють, наскільки важливим є цей сектор. За нашими даними найближчими роками ІТ продемонструє зростання на 7%. У світовій економіці це вражаючий показник. В Україні цей сектор, як я вже казала, розвивається самостійно. Єдине, чого він просить - це прозорості для ведення нашого бізнесу. Наразі не існує прозорих комунікацій з державою з приводу можливих змін оподаткування. Не існує зрозумілого трудового кодексу, який би відповідав сучасним реаліям. Фактично, робота  за контрактом - це єдиний спосіб, який можуть використовувати наші компанії. Чого ми чекаємо? Що потрібно зробити? Почати слід з діалогу, за результатами якого розробити план і стратегію того, як ми можемо працювати та взаємодіяти в подальшому",  - каже Кіра Рудик, CEO Ring Ukraine (компанії, яка наразі виступає роботодавцем для більше 900 українських ІТ-спеціалістів), Директор Ради Директорів Американської торговельної палати в Україні.

Президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер коментує: «Для бізнесу важлива прогнозованість та макроекономічна стабільність, особливо якщо ми говоримо про IT індустрію – галузь, яка складає 4% ВВП України, успішно конкурує на глобальному ринку, та є джерелом валютних надходжень. ІТ індустрія відіграє важливу роль в економіці України, але ще багато чого має бути зроблено для її успішного розвитку в майбутньому. Саме тому діалог між бізнесом та владою є вирішальним для подальших позитивних зрушень, як у галузі, так і в економіці України загалом».

Ігор Бєда,  керуючий директор  GlobalLogic:

“Ми раді, що вийшло налагодити відкритий діалог. Представники влади та IТ-галузі прийшли до взаєморозуміння в багатьох питаннях, які допоможуть ІТ-сектору динамічно розвиваються в Україні і надалі. У тому числі мова йде про необхідність уникнення податкового тиску на креативну індустрію. Влада налаштована знайти компроміс для представлення інтересів усіх сторін. Разом створювати умови для розвитку галузі, працювати над зменшенням трудової міграції фахівців, створювати прозору законодавчу базу, яка здатна підтримати не тільки IT-галузь, а й інших представників креативної індустрії.”

Також про висновки зустрічі прокоментував Ярослав Любінець, співзасновник та Голова Ради директорів SoftServe:

“Нещодавня зустріч ІТ-галузі з Президентом та Прем’єр-міністром –позитивна для ІТ-індустрії подія. І не лише тому, що Президент Порошенко висловився на підтримку ІТ у ініціативі Мінсоцполітики.
Перш за все, цю зустріч ініціював особисто Президент, що засвідчує відкритість влади та готовність до діалогу та співпраці з ІТ-бізнесом. По-друге, і Президент, і Прем’єр достатньо розуміються у специфіці галузі, ключових показниках ефективності та росту, а також у викликах та проблемах, що стоять перед нами сьогодні. Для напрацювання ефективних моделей співпраці у питанні оподаткування Президент та Прем’єр призначили відповідальних осіб, тож ІТ-компанії  та ІТ Асоціація продовжать цей діалог та спільну роботу як щодо ФОПів, так і інших критичних питань.

Дар’я Горніцька, Генеральний Директор Astound Commerce Україна також прокоментувала щодо оподаткування: "Креативний сектор сьогодні є одним із локомотивів українського експорту і всі розуміють, чому надважливо підтримувати такий позитивний тренд й надалі. Зустріч з Президентом і Прем’єр-міністром є показником зрілості української ІТ-індустрії. Враховуючи суспільний резонанс і жваву дискусію навколо законопроекту Мінсоцполітики, представники галузі і влади обговорили ситуацію з оподаткуванням та можливості розвитку ІТ в найближчій перспективі. У рамках діалогу ми домовились про єдиний можливий сценарій для майбутнього розвитку індустрії шляхом змін до податкового законодавства. Це виважений і очікуваний крок. Ми переконані, що нова модель оподаткування не тільки дозволить залучати нові інвестиції, але й не перешкоджатиме роботі ІТ-бізнесу."

Разом з тим, зав’язавши неформальну дискусію, Президент підняв низку ключових та стратегічних, на мою думку, для галузі питань:

  • У який спосіб при існуючій високій динаміці росту забезпечити необхідний ринок талантів в Україні? Адже за прогнозами експертів вже за кілька років в галузі має працювати до 400 тис. ІТ фахівців.
  • Як ефективно готувати нових спеціалістів?
  • Як мотивувати досвідчених фахівців залишатися в країні і навіть більше – як Україні залучати на роботу досвідчених ІТ-фахівців з-за кордону? Яке місце концепції ФОПів у вирішенні цього питання?

Над кожним з цих питань, безумовно, бізнес і влада мають працювати разом, а напрацьовані рішення мають лягти у стратегію розвитку українського ІТ в найближчі 3-5 років.

Крім того щодо зустрічі висловились представники IT кластерів, що представляють індустрію у регіонах:

Ольга Шаповал, Executive Director,  Kharkiv IT Cluster: Харківський IT кластер високо оцінює не тільки результати зустрічі, але й сам факт проактивного об'єднання IT індустрії. Галузь продовжує невпинно рости, а це означає, що крім можливостей, перед нами виникатимуть все більше викликів.

І ефективне їх подолання - це кропітка праця і системна робота, тому вмотивована команда - головна запорука успіху. Ми продовжуємо роботу з асоціацією IT Ukraine, кластерами інших міст і компаніями, для досягнення поставлених амбітних цілей, представляючи та захищаючи інтереси IT індустрії взаємодіючи з державою.”

Степан Веселовський, СЕО, Lviv IT Cluster:

Зустріч Президента та прем'єра з представниками ІТ-індустрії дала нам змогу почути один одного. Ми впевнилися, що перші особи держави тримають руку на пульсі розвитку індустрії в країні, добре оперують цифрами і, що найважливіше, - розуміють її важливість для країни в цілому і для кожного зокрема. Президент неодноразово згадував середній клас та ІТ-сферу як головний драйвер створення такого класу в Україні з прогнозами задіяти в індустрії 400 тис людей до 2024 року.

З іншого боку, вислухані були і наші вимоги. Зокрема, представники влади долучаться до створення спільно з індустрією нового проекту закону стосовно діяльності ФОПів, над яким ми вже активно розпочали роботу. ІТ-індустрія має стати пріоритетною на рівні держави, і ми, з боку індустрії готові до тісної співпраці, та продуктивної роботи над цим.”  Перегляньте також інші новини Асоціації: