Збереження норми щодо звільнення від сплати ПДВ для IT-компаній

Збереження норми щодо звільнення від сплати ПДВ для IT-компаній

За підсумками урядової наради з представниками експортних галузей під головуванням Прем‘єр-міністра України Дениса Шмигаля Асоціація направила ще у вересні Міністерству економіки пропозиції щодо заходів, які сприятимуть збільшенню ІТ-експорту.

Одним з критично важливих для розвитку індустрії питань залишається збереження норми щодо звільнення від сплати ПДВ для ІТ-компаній на вітчизняному ринку. Наразі  проєкт закону №7611 про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо пролонгації особливостей оподаткування програмної продукції перебуває на розгляді у Верховній Раді України (далі Законопроєкт 7611). 

Як найбільше національне об’єднання IT-компаній, ми звернулись до Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, Керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака, Міністра фінансів України Сергія Марченко та Міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова з відкритим листом з проханням підтримати збереження цієї норми про ПДВ.

Законопроєкт №7611 передбачає пролонгацію особливостей оподаткування програмної продукції для постачальників програмної продукції на 5 років, що є дуже суттєвим інструментом підтримки конкурентоздатності українських виробників програмного забезпечення у ці непрості для всіх часи. Більше того, для багатьох ІТ-бізнесів, які розробляють власні програмні продукти та поширюють їх на вітчизняному ринку, звільнення від оподаткування стає критичним питанням їх подальшого існування в Україні. Запровадження для цих компаній оподаткування ПДВ з 2023 року неодмінно призведе до створення нерівних конкурентних умов на користь іноземних компаній та компаній-експортерів ІТ-послуг. У свою чергу, це матиме наслідком: суттєве зменшення долі вітчизняних ІТ-компаній, які створюють власний програмний продукт саме для українського ринку; скорочення штату працівників та релокацію ІТ-спеціалістів за кордон; припинення існуючих соціальних та благодійних проєктів та інші. Більше інформації та аналітики в аналітичній довідці від експертів Асоціації «IT Ukraine».

Ми провели внутрішнє опитування серед компаній-учасниць Асоціації «IT Ukraine», в якому попросили керівників компаній оцінити критичність питання про продовження дії норми щодо звільнення від сплати ПДВ для постачальників програмної продукції на найближчий рік. 59.3% оцінили це питання як важливе для підтримання конкурентоздатності їхнього бізнесу. Для 40,6% це питання не має вирішального значення.

Основними наслідками, у разі НЕ продовження дії норми з ПДВ, українські IT-компанії вбачають: зниження конкурентоздатності компаній, порівняно з іноземними, зменшення валового прибутку, скорочення робочих місць, неможливість підтримувати надалі участь у соціальних і благодійних проєктах.

Серед інших очікуваних негативних наслідків такі:

 • Зміни конкурентного середовища на користь міжнародних компаній та експортерів ІТ-послуг.
 • Скорочення чисельності штату працівників.
 • Зменшення участі у соціальних та благодійних проєктах.

ТОВ «Уклон Україна»

 • Неможливість участі компанії у соціальних та благодійних проєктах в Україні, скорочення допомоги ЗСУ та відповідним благодійним фондам.
 • Збільшення податкового навантаження на компанію та підвищення вартості розробки програмного забезпечення та програмних продуктів, а відповідно до зменшення конкурентоздатності в очах іноземних замовників. Як наслідок – зменшення кількості укладених ЗЕД контрактів, зменшення надходження валютної виручки в Україну.
 • Звільнення працівників.

ТОВ «Група Квінта» 

 • Сповільнення росту компанії та розвитку ІТ-сектора в Україні загалом.
 • Відміна норми буде стимулювати не надавати послуги на митній території України, надаючи перевагу закордонним замовникам на противагу українським. У випадку переходу на систему із ПДВ надавач послуг, в свою чергу, буде збільшувати вартість своїх послуг для компанії, відповідно вартість послуг зросте і для замовника, а як результат кінцевий споживач програмної продукції заплатить значно більшу ціну, що буде змушувати менше використовувати програмні продукти та сповільнить рівень замовлень.

ТзОВ «Джапвер»

 • Звільнення від оподаткування ПДВ напряму впливає на ціноутворення продукту для клієнта, податкове навантаження у вигляді 20% буде тягарем для кінцевого споживача-користувача програмної продукції.
 • Відміна норми призведе до ускладнення бухгалтерського обліку, необхідності ведення обліку податкового зобов'язання та податкового кредиту.
 • Застосування норми ПКУ п.26-1 п/р. 2 р.ХХ до постачання програмної продукції на території України наразі дозволяє нашій групі компаній бути конкурентим гравцем на ринку soft-рішень.

ТОВ «Реноме-Смарт»

 • ТОВ «Інститут інформаційних технологій «Інтеліас»» зацікавлене в збережені норми, оскільки, звільнення від сплати ПДВ дозволить стимулювати розвиток національного IT-ринку, зміцнити економіку України, забезпечити стабільність цін для клієнтів нашого Товариства в умовах війни.

ТОВ «Інститут інформаційних технологій «Інтеліас»

Перегляньте інші новини: