Законодавчі зміни у зв’язку з COVID-19: що стосується ІТ-бізнесу

Законодавчі зміни у зв’язку з COVID-19: що стосується ІТ-бізнесу

17 березня Верховна Рада України ухвалила декілька законів з метою запобігання виникненню та поширенню COVID-19, а також підтримки бізнесу в період карантину. Закони вже набрали чинності, тож розповідаємо вам про нововведення. 

 

Відповідно до Закону України № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» на платників податків чекають такі зміни:

 

 1.   За порушення податкового законодавства з 1 березня по 31 травня 2020 штрафні санкції не застосовуються, за винятком деяких специфічних порушень (наприклад, відчуження майна, яке перебуває в податковій заставі, без згоди контролюючого органу, порушення нарахування, декларування і сплати ПДВ та ін.). Пеня за цей період також не нараховується.
 2.   Встановлюється мораторій на документальні та фактичні перевірки з 18 березня по 31 травня 2020, окрім документальних позапланових перевірок законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ, на суму понад 100 000 гривень. Вже розпочаті перевірки тимчасово зупиняються до 31 травня 2020.
 3.   Фізичні особи-підприємці звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня по 30 квітня 2020. Порушення, пов‘язані з несвоєчасною сплатою ЄСВ і несвоєчасну подачу звітності по ЄСВ, вчинені з 1 березня по 30 квітня 2020, не тягнуть за собою штрафні санкції. Документальні перевірки, пов‘язані з ЄСВ, зупиняються до 18 травня 2020.
 4.   Не нараховується та не сплачується у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю, податок на нежитлову нерухомість.

В свою чергу, Законом України № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» передбачені наступні нововведення:

 1.   Надано право роботодавцю доручати працівникам виконання роботи вдома, а також право змінювати режим роботи підприємств за умови інформування населення через сайт або інші канали комунікації.
 2.   Введена можливість надавати відпустку без збереження заробітної плати на весь період карантину за бажанням працівника. Така відпустка не включається до загального терміну відпусток без збереження заробітної плати.
 3.   На час карантину призупинено строки надання адміністративних послуг, а також строки звернення за нами.
 4.   Карантин віднесений до форс-мажорних обставин. Це означає, що сторона договору може бути звільнена від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов’язань, якщо це викликано введенням карантину. Окремо звертаємо Вашу увагу, що оскільки банки функціонують в повноцінному режимі, а введення превентивних заходів і обмежень під час карантину прямо не забороняє ІТ компаніям орендувати офіси та користуватися ними за цільовим призначенням, достатніх підстав для звільнення від сплати орендної плати немає. Таким чином, компаніям, які прагнуть оптимізувати свої витрати, необхідно врегульовувати усі фінансові питання шляхом переговорів з орендодавцями та іншими контрагентами.
 5.   Введено заборону на проведення планових заходів контролю в сфері господарської діяльності на період карантину.
 6.   Запроваджено адміністративну відповідальність за порушення правил карантину, а також посилено кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням, а саме:
 • адміністративна: за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених законодавством, рішеннями органів місцевого самоврядування, встановлено штраф для громадян від 17 000 до 34 000 гривень, а для посадових осіб – від 34 000 до 170 000 гривень;
 • кримінальна: за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним хворобам, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії могли спричинити чи спричинили поширення інфекційних захворювань – штраф від 17 000 до 51 000 гривень або арешт на строк до шести місяців, або обмеження чи позбавлення волі на строк до трьох років. У випадку, якщо ці дії спричинили тяжкі наслідки, покаранням буде позбавлення волі від 5 до 8 років.

Інші новини: