Відгук EPAM про участь в IT Ukraine

EPAM Ukraine
Юрій Антонюк

Юрій Антонюк

CEO EPAM

Один з основних викликів воєнного часу – це безпека команди та, відповідно, релокація спеціалістів і бізнесу. Цей виклик повстав не лише перед нашою компанією, мова йде про усю ІТ-галузь із центрами розробки в гарячих точках країни.

Наступний виклик – це забезпечення такого ж рівня бізнесу, як до повномасштабного вторгнення росії. Мова йде не лише про нашу продуктивність та ефективність, а й про рішення подальшої співпраці та планів із боку клієнтів. Нам вдалося переконати клієнтів, як і багатьом іншим компаніям, щоб вони не зупиняли проєкти в Україні. Хочу окремо відмітити розуміння ситуації та бажання підтримати країну та її таланти  з боку наших клієнтів. ІТ-індустрія, на відміну від інших галузей, продовжує працювати та розвиватися, про що свідчать останні дані НБУ та результати опитувань Асоціації ІТ Україна.

Ще один виклик – це відсутність можливості планування. Мова йде не про довгострокове бачення, а про найближчі 3-6 місяців. Турбує безліч питань: як буде розвиватися індустрія, що буде з освітою, багато ІТ-фахівців виїхало з України і не всі вони повертаються тощо. Наразі відповіді на всі ці запитаннями не зрозумілі, проте вони значно впливають на стан та подальший розвиток галузі.

EPAM багато років є частиною Асоціації і ми високо оцінюємо її внесок у встановлення та розвиток індустрії. До повномасштабної війни Асоціація виконувала більш стратегічні функції взаємодії на законодавчому та державному рівнях, усі разом ми реалізовували спільні освітні проєкти. Після 24 лютого Асоціація перетворилася на оперативного та тактичного помічника для бізнесу, наприклад, у питаннях евакуації команд та релокації бізнесу. У бізнесі відбулися зміни: постали нові виклики, отже змінилась і робота Асоціації. Без активної, відкритої позиції учасників усієї ІТ-спільноти та готовності ділитися своїм досвідом на базі ІТ-асоціації така швидка перебудова бізнесу не відбулася би. Наразі у нас відбуваються правові консультації щодо питань мобілізації, умов та термінів перебування спеціалістів закордоном тощо.  Асоціація намагається покрити увесь спектр нових викликів роботи бізнесу під час війни.

Те, що багатьох здивувало, це висока адаптивність нашого бізнесу. Очевидно, що в цьому нам допомогла пандемія, під час якої ми навчилися працювати в умовах абсолютної децентралізації (без прив’язки до офісів та міст), головне – наявність інтернету. Я радий, що ІТ-галузь, яка приносить користь людям, державі, економіці, продовжує працювати та є прикладом для інших індустрій. Адже частина подібних за суттю бізнесів також можуть організувати віддалену роботу за допомогою нових технологій і можливостей, наприклад, Starlink. Це зовсім інший погляд на організацію бізнесу та економіку в цілому. Наша індустрія показує, як за допомогою технологій, бізнес може виживати та зростати, варто слідкувати за ними та впроваджувати.

І ще один урок воєнного часу – все залежить від людей. Завдяки єдиним цінностям та настроям після швидкого шоку люди об’єдналися навколо армії, волотерства, спільноти, роботи. Це унікальна риса українців – об’єднуватися і діяти: захищати, волонтерити, працювати... І нам, як роботодавцям, варто підтримувати цей настрій та продовжувати залучати молоді таланти, щоб вони були вмотивовані залишатися і працювати у своїй країні. На стратегічному рівні ще багато невідомого, але вже зараз варто докладати максимум зусиль, щоб люди мали перспективи професійного розвитку всередині країни, а не за кордоном.

Війна торкнулася усіх. Разом легше змінювати підходи, знаходити кращі рішення. Ми всі працюємо на одному ринку, з одними органами державної влади та військової адміністрації. Об’єднання та спільне представлення інтересів показує, що це не одна компанія, а ціла індустрія, яка працює на країну та її економіку, забезпечуючи валютну виручку. Спільнота на базі Асоціації по суті візуалізує галузь. Найбільша та найдавніша Асоціація є обличчям ІТ в країні.