Внесення змін до процедури проведення обшуків

Внесення змін до процедури проведення обшуків

Ініціатива Фінансово-правового комітету

Опис ініціативи

Не зважаючи на прийняття 1 грудня 2017 року змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів в частині щодо порядку проведення силовими структурами обшуків в офісах підприємств, бізнес все ще залишається під загрозою серйозного тиску з боку правоохоронних органів.

Проблематика

Через неврахування вимог та рекомендацій, які надавалися представниками ІТ-індустрії та інших галузей, поточна редакція Закону про захист бізнесу, відомого як "маски-шоу стоп", містить чимало "білих плям" та не вирішує ряд моментів, які б дійсно захищали інтереси підприємців від протиправних дій представників силових структур. Наприклад, після змін до КК та КПК підстави, за якими силовиків можна було б притягнути до відповідальності за незаконне або "помилкове" вилучення техніки, все ще залишаються не прописаними.

Також серед основних термінів кодексів відсутні визначення для електронної та цифрової техніки, терміналів систем зв’язку, банкоматів, серверів та інших технічних пристроїв для зберігання інформації. Всі ці недоліки створюють суттєве поле для зловживань, а деякі гравці ринку вже понесли через них фінансові та репутаційні збитки.

Задля ефективної роботи новел та реального захисту бізнесу від протиправних дій правоохоронців експертами Асоціації було розроблено ряд пропозицій:

  • Ввести кримінальну відповідальність слідчих та прокурорів за навмисні "помилки";
  • Передбачити можливість оскарження судової постанови про обшук в апеляційному порядку з притягненням до юридичної відповідальності судді районного суду, що видав дану постанову;
  • Включити до ст. 3 КПК визначення "сервер" та інших термінів з ІТ-сфери, для однозначного тлумачення усіма сторонами;
  • Використати практику Європейського суду з прав людини, зокрема рішення від 23.01.2014 по справі East/West Alliance проти України, та заборонити безпідставне вилучення серверів, як "знарядь та засобів праці".

Поточне завдання:

Спільно з Верховним Судом України (Кримінальною колегією), Інститутом комп’ютерних систем в Одесі та експертами Асоціації був розроблений законопроект по внесенню змін в КК та КПК на основі коректного балансу між реалізацією силовими відомствами своєї роботи та захистом інтересів бізнесу.

Наразі спільнотою Асоціації ведеться активний діалог з представниками законодавчої влади, зокрема з Комітетом Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Крім цього, йде обговорення питання створення спеціальної робочої групи з експертів ІТ-спільноти для подальшої роботи над ініціативою.

Мета:

Наближення українського законодавства в сфері захисту бізнесу до європейського та світового рівня, захист інтересів членів Асоціації та інших гравців ринку ід протиправного втручання в господарську діяльність та зловживань з боку правоохоронців, досягнення суттєвого покращення інвестиційного клімату в Україні.

Порівняльна таблиця запропонованих нововведень та існуючих положень КК та КПК України доступна за посиланням