Спрощення процедури відкриття ФОП іноземцями

Спрощення процедури відкриття ФОП іноземцями

Ініціатива Фінансово-правового комітету

Опис ініціативи

Одним з головних факторів, що сприяє розвитку індустрії інформаційних технологій та ІТ-бізнесу в Україні є можливість використовувати спрощену систему оподаткування, так звану "третю групу", що наразі виступає аналогом систем стимулювання галузі в інших країнах. Інший чинником, який позитивно впливає не лише на ІТ-галузь, а й на інші індустрії, - це умови для вільного пересування фахівців між країнами та зрозумілий механізм налагодження законної підприємницької діяльності для іноземців в Україні. Але до цього часу в нашій країні існували обмеження, які значно ускладнювали співпрацю українських компаній з іноземцями як з фізичними особами-підприємцями.

Проблематика

Для того, щоб підприємство мало можливість укласти договорів з іноземцем-ФОП (наприклад, розробником програмного забезпечення з іншої країни), необхідні дві умови: іноземець має знаходитись в Україні на законних підставах та бути зареєстрованим як ФОП в Україні. Здається, все просто. Але обидва пункти створюють значні обмеження. По-перше, під законними підставами для перебування в Україні мається на увазі наявність посвідки на тимчасове або постійне проживання, отримання якої неможливе, якщо іноземець хоче працювати без працевлаштування на українському підприємстві або при роботі за моделлю ФОП, без довгострокового проживання в Україні. По-друге, для відкриття в Україні ФОП, громадянин іншої країни має подати заяву про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем, яка містить графу "Місце проживання/місцезнаходження фізичної особи-підприємця". І саме ця графа викликала труднощі – реєстратори трактували дане положення як обов’язок іноземця мати зареєстроване місце проживання у розумінні Закону "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", що в свою чергу вимагало наявності посвідки на тимчасове проживання. Тобто, іноземців не мали можливості відкрити ФОП в Україні без отримання посвідки на проживання.

Результат:

Завдяки спільній роботі представників членів фінансово-правового комітету Асоціації "ІТ Ukraine" та експертів BRDO, Міністерством юстиції України було випущено роз’яснення щодо визначення "Місця проживання/місцезнаходження фізичної особи-підприємця". Відтепер, для реєстрації ФОП іноземцям не потрібна посвідка на проживання, а адреса місцезнаходження може бути підтверджена іншими документами – наприклад, договором оренди нерухомості, що знаходиться в Україні.