Українська ІТ-індустрія: друге місце в експорті послуг та 10 млрд гривень податків

У 2018 році ІТ-індустрія поповнить бюджет України на 10 млрд гривень

27 жовтня в рамках Software Development Forum – галузевої події для топ-менеджерів вітчизняного ІТ-бізнесу, що об’єднала понад 400 учасників – було презентовано результати масштабного галузевого дослідження, яке проводили цього року експерти Асоціації «IT Ukraine» та Офісу ефективного регулювання (BRDO). Було, зокрема, зроблено оцінку ринку, проаналізовано сплачені податки та витрати ІТ-компаній, а також визначено кадровий капітал індустрії.

У середньому, за отриманими від Державної фіскальної служби даними, сума сплачених ІТ-компаніями податків у 2014-2017 рр. зростала щороку на 27% і досягла 4.1 млрд гривень. У 2018 ця тенденція зберігається. Також значна кількість ІТ-спеціалістів співпрацюють з компаніями за контрактом у якості фізичних осіб-підприємців й самостійно сплачують єдиний податок.  Обсяг його надходжень зростав у середньому на 58.8% протягом 2013-2017 рр. і становив 3.2 млрд гривень у 2017.

За перше півріччя 2018 року сума внесених українською ІТ-індустрією податків зросла на 30,1% і склала близько 5 млрд. гривень. Ми прогнозуємо, що до кінця року вона становитиме 9-10 млрд. гривень, які підуть як до місцевого бюджету, так і бюджету країни.

− зазначив Ігор Бєда, керуючий директор GlobalLogic в Україні, президент Асоціації «IT Ukraine»

Відповідно до проведеного в рамках дослідження опитування, оплата праці займає 80-85% витрат компаній.

Значна частка податків, пов’язаних з оплатою праці, пояснюється більшим доходом представників галузі порівняно з іншими сферами. Так, у 2017 офіційна заробітна плата у сфері інформаційних технологій була на 69% вища, ніж у середньому в країні.

Крім того, стрімко зростає значущість ІТ-послуг в структурі українського експорту. Так, у 2017 році комп’ютерні послуги посіли 3-тє місце серед експорту послуг з України, а за результатами першого півріччя 2018 року обігнали трубопровідний транспорт і стали другою найбільшою галуззю з експорту послуг, займаючи понад 20% від усіх послуг, що експортуються Україною.

Експорт комп’ютерних послуг з часткою І та ІІ піврічь, млрд. долл. США (за даними НБУ)

Відповідно до опитування компаній, абсолютна біль­шість доходів вітчизняного ІТ-бізнесу має іноземне походження, переважно розробники співпрацюють з США, Великою Британією, Німеччиною, Канадою, Ізраїлем, Швецією та Швейцарією.

Згідно з неофіційними даними ринок зростав щороку в середньому на 19% і на кінець 2017 року налічував 127 тис. осіб. У 2017 році кількість зайнятих на ринку зросла на 27 тис. фахівців. Важливо відзначити, що в IT-галузі працюють не лише програмісти або вузькоспеціа­лізовані технічні фахівці, компанії співпрацюють з дизайнерами, фахівцями з фінансів, управління персоналом тощо. Згідно з проведеним опитуванням понад чверть співробітників компа­ній — нетехнічні працівники.

Переглянути повні дані у звіті:

 
PDF-версія для завантаження.

Перегляньте інші новини Асоціації: