Народні депутати відхилили альтернативний законопроєкт від ІТ індустрії

Депутати відхилили альтернативний законопроєкт від ІТ індустрії

3 березня народні депутати проголосували за рішення направити законопроєкт №4303 про правовий режим для IT Дія.Сіті на повторне перше читання. За це рішення проголосували 288 депутатів, тож таким чином, альтернативний законопроєкт №4303-2 було відхилено. 

В листопаді 2020 року IT індустрія презентувала альтернативний законопроєкт №4303-2. Він розроблявся у тісній співпраці з індустрією, представленою найбільшими бізнес-об’єднаннями України. В ньому були максимально враховані фактори, необхідні для подальшого розвитку експортної галузі в межах правового експерименту для IT індустрії Дія.Сіті.

Асоціація “IT Ukraine” занепокоєна тим, що законопроєкт, який розроблявся разом з IT індустрією, було відхилено. Сподіваємось, що конструктивний діалог, який зараз відбувається в робочій групі з Мінцифрою, призведе до створення законопроєкту, який підтримає індустрія.

Нагадаємо, що режим Дія.Сіті планувався як пакетна реформа, яка складатиметься з основного закону*, податкового та закону «Маски-шоу стоп-3»*. Зараз діалог ведеться виключно навколо основного законопроєкту №4303, який і став предметом дискусій між владою та IT індустрією. Також, досі не зареєстровано законопроєкт щодо спеціальних податкових умов, які є ключовою складовою ініціативи.

Як зазначалося в зверненні бізнес-асоціацій до Президента України від 27 серпня 2020 р., для стимулювання розвитку IT галузі важливим є уникнення будь-якого додаткового  регулювання та збереження існуючого податкового навантаження. В контексті Дія.Сіті також важливим є недопущення наступних положень:

  • збільшення регуляторного навантаження на галузь, створення нових регуляторних органів та надання їм широких повноважень;
  • обмеження співпраці компаній з фізичним особами-підприємцями. Наразі дискутується пропозиція забезпечити перехідний період від ФОП до гіг-контрактів мінімум в 3 роки; 
  • введення понять гіг-контрактів в нині існуючому формулюванні та положеннях, які викладені в законопроєкті №4303. В його останній редакції лише 8 статей, які регулюють гіг-контракти, в той час як Кодексу законів про працю України знадобилось 265 статей, аби врегулювати всі нюанси взаємовідносин між робітником та роботодавцем. 
  • відсутність інструменту прихованого додаткового оподаткування у вигляді обов’язкових членських внесків резидентів в саморегульованій організації (СРО) в рамках Дія.Сіті.
Дмитро Овчаренко, Віце-президент з фінансово-правових питань Асоціації “IT Ukraine”, коментує:

З одного боку, індустрія вдячна владі за щоденний конструктивний діалог. В кінці-кінців, ми в «одному човні»: якщо прийняті закони сповільнять зростання IT у найближчі роки, то відповідальність за це ляже на обидві сторони діалогу. З іншого боку, IT спільнота ще дуже і дуже далека від підтримки Дія.Сіті. І справа не в кількості, а в якості - ключові «червоні лінії» від нас і досі не імплементовані в новому законопроєкті.

Наразі автори ініціативи Дія.Сіті заявляють, що проєкт Закону України №4303 буде доопрацьовано з урахуванням переважної більшості зауважень та пропозицій індустрії, а також найкращих положень альтернативних законопроєктів. Асоціація “IT Ukraine” бере участь в діалозі із владою та вітає обговорення варіанту пакетного голосування законопроєктів №4303-д, податкового щодо Дія.Сіті та «Маски-шоу стоп-3»

 

 

 

 

Асоціація “IT Ukraine” це найбільше професійне об’єднання українських сервісних та продуктових компаній. Станом на березень 2021 року асоціація представляє інтереси 54 IT-компаній та 52 000+ ІТ-спеціалістів. Місія Асоціації забезпечити сприятливі умови для сталого розвитку сфери інформаційних технологій в країні. 

Законопроєкт 4303-2 — альтернативний законопроєкт від IT-індустрії про створення спеціального правового режиму для ІТ – «Дія City». Поданий до ВРУ 18 листопада 2020 року народними депутатами України на чолі з Кірою Рудик (лідерка партії «Голос») та Андрієм Ніколаєнко (фракція «Батьківщина», член Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ). Законопроєкт розроблявся у тісній співпраці з IT індустрією, представленою найбільшими бізнес-об’єднаннями України: Європейською Бізнес Асоціацією, Асоціацією «ІТ Ukraine», Американською торговельною палатою в Україні, Українською асоціацією венчурного та приватного капіталу із залученням юридичної фірми «Саєнко Харенко».

“Маски-шоу стоп-3” — законопроект №2740, більш відомий як «Маски-шоу стоп-3», передбачає внесення змін до Кримінального кодексу України з метою захисту IT-бiзнесу від зловживань з боку правоохоронних органів, зокрема, необгрунтованих обшуків, вилучення серверів та іншої техніки, що належить підприємцям. 15 січня 2020 року був поданий на розгляд до ВРУ, проте був відхилений і відправлений на доопрацювання. Над його розробкою працювали експерти Асоціації “IT Ukraine”, Верховного суду України та науковці. 

Перегляньте інші новини :