Як спільнота IT Ukraine ставиться до податкового законопроєкту № 5376

Як спільнота IT Ukraine ставиться до податкового законопроєкту № 5376

Минулого тижня Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики розглянув та затвердив законопроєкт № 5376, який є податковою частиною спеціального правового режиму Дія Сity. Це означає, що найближчим часом у  сесійній залі ВР відбудеться голосування за законопроєкт у редакції, розробленій разом з IT-індустрією. Детальний текст законопроєкту ви знайдете за посиланням

Асоціація “IT Ukraine” вже більше 2-х років веде активний діалог із владою в контексті Дія Сity та надає численні зауваження та побажання від IT-індустрії. Ми вдячні, що нас почули і «червоні лінії» були дотримані. В той же час ми чекаємо на результати голосування за податкову частину Дія City у тій версії, яка була розроблена в діалозі з бізнесом. 

Нагадуємо, що ІТ-індустрії вдалось відстояти податкове навантаження для резидентів Дія Сity: податок на виведений капітал — 9%, податок для фізичних осіб — 5%, військовий збір — 1,5%, а також можливість залучати ФОП для виконання робіт/надання послуг протягом наступних 3-х років.

На надзвичайній важливості законопроєкту № 5376 для індустрії наголошує Президент Асоціації, СЕО та співзасновник Intellias Віталій Седлер:

Законопроєкт № 5376 є дуже важливим для індустрії, бо саме його норми визначають, яким буде податкове навантаження в Дія.City протягом наступних 25 років. Тому активні учасники ринку пильно стежать за ним. Після прийняття документу Верховною Радою у першому читанні, бізнес-асоціації надали профільному Комітету ряд своїх пропозицій. Зокрема, виступили за збереження наявних податкових ставок.
ІТ-ринок вкрай негативно сприйняв заяви про те, що деякі депутати в останній момент хотіли відступити від домовленостей. Адже чимало інженерів і так скептично налаштовані щодо концепту Дія.City, а подібні новини тільки погіршують ставлення спільноти до нього. Тому підтримання законопроєкту згідно з попередніми домовленостями є позитивною новиною.
Наразі ми очікуємо на винесення фінального документа на голосування до Верховної Ради. Для подальшого зростання IT-індустрії критично важливо забезпечити стабільність законодавства та системи оподаткування.

Дмитро Овчаренко, Віце-президент Асоціації "IT Ukraine" з фінансово-правових питань та СEO Alcor, позитивно оцінює результати голосування і закликає до консолідації зусиль прийняття фінального рішення: 

Податковий комітет підтримав законопроєкт про податкову частину Дія Сity і ми позитивно оцінюємо це рішення. Тепер наша боротьба переміщується до сесійної зали, тож важливо триматися консолідовано і відстояти до кінця даний текст законопроєкту. Не дивлячись на те, що в ньому ще залишилося багато спірних для індустрії моментів, важливим є те, що нам вдалося відстояти перехідний період в 3 роки. Це дозволить індустрії, котра незалежно розвивалась 30 років, більш коректно адаптуватися до нового режиму.

Наразі Асоціація “IT Ukraine” є найбільшим профільним об’єднанням IT-компаній в Україні. Станом на 20 жовтня ми об’єднуємо 76 компаній, третина з яких це компанії середнього бізнесу чисельністю від 200 до 800 співробітників. Тож ми звернулись до керівників компаній-учасниць Асоціації з проханням прокоментувати результати голосування законопроєкту № 5376. Ділимось нижче коментарями.

Юрій Антонюк, віцепрезидент, очільник EPAM у Центральній та Східній Європі наголосив на тому, що вітає рішення профільного комітету ВРУ, водночас підкресливши, що найвідповідальніший етап на нас чекає попереду.

Звичайно, рішення профільного комітету ВРУ про збереження податкових ставок для ІТ-бізнесу в рамках Дія City можна лише вітати. Радий, що вкотре нам вдається віднайти діалог та баланс у питанні створення сприятливих умов для галузі. Однак остаточні висновки можна робити тоді, коли концепція та її положення, у прийнятному для ІТ-фахівців та бізнесу вигляді, будуть втілені у життя. Попереду на нас чекає чи не найвідповідальніший етап, тому єдність та ґуртування навколо принципових для галузі позицій зараз є надважливими,

коментує Юрій Антонюк.

В той же час Дмитро Вартанян, Managing Partner, Finance & Legal, Sigma Software, зазначає, що в разі прийняття нинішньої версії законопроєкту № 5376, ми отримаємо «цікаву модель співпраці» на основі цивільно-правового договору без необхідності ведення бухгалтерії для ФОПів. 

Крім військового збору, різниці в оподаткуванні гіг-моделі порівняно з ФОП не буде, як це раніше і обговорювалось. Ми отримаємо додаткову цікаву модель співпраці на підставі цивільно-правового договору без необхідності ведення бухгалтерії для ФОП. Такі нововведення можна лише вітати, як і настрій депутатів прийняти 9% податку на виведений капітал, що однозначно зробить Україну максимально цікавою країною для розміщення бізнесу. Тепер головне аби законопроєкт був проголосований у Верховній Раді саме в такому вигляді,

розповідає Дмитро Вартанян.

Керуючий та HR директор Luxoft Ukraine Олена Самборська розповіла, що сподівається на збереження існуючого рівня оподаткування для IT-бізнесу, яке дозволить індустрії і надалі зростати. А також зазначила, що відтепер важливо дочекатись результатів голосування за законопроєкт у нинішній версії, розробленій владою спільно з бізнесом:

Для нас актуальний проект змін до податкового кодексу виглядає гармонійною частиною концепції Дія Сіті і ми очікуємо, що зі збереженням існуючого рівня оподаткування IT-індустрія продовжить швидке зростання. Приємно, що галузь продемонструвала консолідовану позицію на всіх етапах обговорення законопроекту та відстояла власну позицію. Але також дуже важливо, щоб саме в такому вигляді цей проект і був проголосований парламентом — без несподіваних змін.

Андрій Оксенюк, CFO в Ciklum розповів, що створення особливого правового та податкового режиму для IT-сфери в Україні є правильним та прогресивним рішенням:

Хоча законопроєкт досі містить низку невирішених питань, він враховує спільні напрацювання бізнесу та органів влади. Зокрема, ми підтримуємо захист прав ФОП, які працюють в ІТ-індустрії. Водночас ми вважаємо, що позитивний вплив концепції Дія Сіті на індустрію можливий лише за збереження умов, які сформовані та погоджені у діалозі з індустрією, а також якщо влада дотримуватиметься зобов’язань щодо стабільності такого режиму.

CEO MGID Сергій Денисенко підкреслює, що для бізнесу наразі дуже важливо, щоб держава дотрималась своїх обіцянок стосовно прозорості Дія Сity, рівного доступу до ініціативи та послідовності податкового режиму:

Мета концепції Дія City — побудувати екосистему всередині країни, яка б забезпечувала спеціальну модель оподаткування та захищала інтереси українських і міжнародних ІТ-компаній. Тому вкрай важливо, аби виконання державою обіцянок щодо прозорості Дія City, рівного доступу до ініціативи та послідовності податкового режиму було закріплене законодавчо.
Податковий законопроєкт, підтриманий профільним комітетом 12 жовтня, є результатом спільних напрацювань відповідних асоціацій, ІТ-бізнесу та Міністерства цифрової трансформації. І як компанія, що несе відповідальність за понад 500 співробітників в Україні, ми дуже сподіваємось, що інтереси окремих депутатів не стануть на заваді пошуку компромісу та прозорого розвитку IT-галузі в Україні.