Майбутнє законодавства у сфері криптовалют: урок Швейцарії для України

Майбутнє законодавства у сфері криптовалют: урок Швейцарії для України

20 травня віце-президент з міжнародного співробітництва Асоціації “ІТ Ukraine” Наталія Митрофанова провела інтерв'ю з Карін Лорез – старшим юрисконсультом зі Швейцарії, що спеціалізується у сфері фінтеху, блокчейну й криптовалют та технічним директором глобальної фінтех-компанії Wirex, керівником Wirex R&D Русланом Колодяжним.

Швейцарія широко відома як Криптодолина із передовим законодавством для розвитку криптовалютного та блокчейн-бізнесу. У ній нараховується 11 єдинорогів, серед яких є такі відомі компанії як Ethereum, Cardano, Polkadot, Diem. Зі свого боку, Україна славиться талановитими розробниками у сфері блокчейну, без яких багато з цих проектів не існувало б. Оскільки український уряд знаходиться на межі імплементації регулювання ринку віртуальних активів, Карін Лорез та Руслан Колодяжний обговорили майбутнє криптовалют з юридичної та ділової точки зору. Ось основні моменти цієї бесіди:

 • Українці відомі в усьому світі завдяки розробці IT-продуктів у сфері блокчейну. Багато справді великих проектів не було б реалізовано без участі українських розробників. Навіть девелопери Ethereum та учасники Bitcoin Core є вихідцями з України. Однак українським стартапам варто виходити на світовий рівень та просувати себе на міжнародній арені.

Співпраця бізнесу та уряду для формування крипто-законодавства. Кейс Швейцарії

 • У 2017 році, коли стався бум ICO (Initial Coin Offering), обговорювати біткоїн із Швейцарським органом нагляду за фінансовим ринком (FINMA) було непросто. Але найважливішою частиною цього прогресу стала освіта регулятора, а також виявлення та пом'якшення потенційних фінансових ризиків. FINMA має спеціальний орган (Fintech Desk), що спеціалізується на фінтех-ринку, в якому працюють молоді та досвідчені економісти. Вони відкриті, гнучкі та зацікавлені у розвитку ринку фінтеху. Отже, якщо хтось має фінтех або блокчейн-проект, він або вона може зателефонувати або надіслати запит електронною поштою, і спеціалісти цього органу допоможуть проекту стати відповідним до вимог законодавчої бази.
 • Швейцарія має нейтральний у технологічному відношенні підхід до законодавства, але справа в тому, що до фінтех або крипто-проектів застосовуються існуючі закони. У цьому випадку завдання юриста – зробити проект відповідним до цих законів, але якщо це не вдається, тоді втручається регулятор і надає певні рекомендації.

Про важливість відкриття банківського рахунку для криптобізнесу

 • Головною проблемою для крипто-підприємців на перших етапах легалізації їхнього бізнесу є відкриття банківського рахунку для оплати рахунків, зарплат, оренди офісів та здійснення інших платежів. Тому для кожної юрисдикції є вкрай важливою освіта та навчання таких традиційних установ як банки. Інакше криптопростір просто загине.
 • Проблема з відкриттям банківських рахунків є спільною для багатьох юрисдикцій, навіть Швейцарії. Є лише чотири банки, які підтримують криптовалютні та блокчейн-компанії. Над чим потрібно працювати – так це над тим, щоб банки розуміли, що всі пов'язані з криптовалютами ризики є керованими. Тому що, якщо компанія не може відкрити банківський рахунок, вона не може вести бізнес.
 • Ризики, пов’язані із криптовалюватними операціями, легше виявити та зменшити ніж готівкові. Та коли банки чують про криптовалюти, вони одразу думають, що це відмивання грошей. Але банк може перевірити гаманці клієнта. І якщо клієнт може пояснити джерело своїх статків, банк отримує безризикового клієнта, який безпечніший за готівкового.

Майбутнє крипто-законодавства та його вплив на розвиток світового фінтех-ринку

 • Тенденції на ринках криптовалют рухаються у напрямку законодавчого регулювання. У нас є міжнародні органи, такі як FATF, які є ефективними в боротьбі з відмиванням грошей і просувають рекомендації щодо регулювання ринку криптовалют. Однією з таких важливих рекомендацій є проведення процедури KYC (Знай свого клієнта).
 • У 2017 році, коли був бум ICO, багато криптопроектів не виконували процедури KYC. Але пізніше регулятор міг сказати, що випущені проектом токени є платіжним засобом, тому проект автоматично підпадає під регулювання по протидії відмиванню коштів. Отже, проект повинен був би з’ясувати всю інформацію у всіх людей, яким він продав токени. Але це цілком неможливо. Отже, мінімальними вимогами для всіх проектів є KYC, тобто отримання інформації щодо імен клієнтів, їхньої електронної адреси та паспортних даних. Це базовий мінімум.
 • Швейцарський регулятор фінансового ринку в 2018 році видав рекомендації ICO щодо різних типів токенів. Це принесло ясність на ринок, а також увагу криптостартапів у всьому світі. Тож регулювання є своєрідною промоцією та маркетингом для країни.
 • Одне із основних призначень криптовалют є переміщення вартості, незважаючи на кордони. І якби існувало глобальне регулювання, було б набагато легше здійснювати такі трансфери із країни в країну без додаткових податків й лімітів.

Приклади невдалого регулювання криптовалютного бізнесу

 • Якщо уряд запроваджує норми, але не дотримується їх, це негативно впливає на ринок, оскільки важко вести бізнес, коли одного дня криптопроекти вітаються, а іншого – забороняються.
 • Проблемою також може бути, коли вимоги до стартапів настільки високі, що вони просто вбивають ринок.
 • Є багато країн, у яких регулювання крипторинку не є досить жорстким. Тим не менше, іноді компанії зловживають цим, тому виникає проблема з відмиванням грошей. Це змушує регулятора заборонити або припинити роботу криптокомпаній.

Як законодавчо врегулювати проекти децентралізованого фінансів (Defi) та децентралізованих автономних організацій (DAO)

 • Децентралізовані проекти – проекти без централізованого органа управління, що базуються на децентралізованій open-source архітектурі з використанням смарт-контрактів. Їхнє регулювання має відрізнятись від регулювання централізованих проектів. Але наразі бракує рекомендацій регулятора щодо того що підпадає під поняття децентралізованого проекту, а що ні. У нас вже є децентралізовані фінанси (DeFi), і це величезний ринок з капіталізацією близько $74 млрд. Але регулятор Швейцарії ще не зробив жодної заяви стосовно цього. В іншому випадку ми можемо побачити те саме, що й коли стався бум ICO. Люди роблять проекти, але врешті-решт бізнес може опинитися у цілком регульованій зоні, а підприємці просто не розуміють усіх ризиків.
 • У Швейцарії DAO, децентралізовані організації, що керуються комп’ютерним кодом і не мають жодного центрального органу управління, структуровані як асоціації. Асоціація – це спільнота, що базується на членстві, що по природі близько до сутності криптопростору. Той, хто утримує токен організації, є членом DAO. Голосування за рішення організації відбувається шляхом використання цих токенів. І такі рішення мають юридичну силу.

Підходи до впровадження криптовалют у банківські послуги

 • Щоб відкрити рахунок у банку, криптокомпанії можуть показати фінустановам, що існує величезний ринок, тож вони можуть принести більше грошей банкам.
 • Для криптопростору існують різні рівні банківських послуг. Перший – відкриття банківського рахунку для криптобізнесу для здійснення фіатних транзакцій. Другий рівень пропонує рішення для гаманців, аби люди могли зберігати крипто-активи на своєму банківському акаунті, без використання приватних ключів криптогаманців. І третій – це робота з біржами, такими як Kraken або Binance, що включає криптовалютні та фіатні біржові операції. Деякі банки Швейцарії вже мають всі ці різні види послуг.
 • Банки мають освоїтись з криптовалютами. Вони повинні розуміти, що вони є безпечними та прозорими, щоб регулятор не карав їх за те, що вони обслуговувують блокчейн-бізнес.
 • Регулятор може випустити рекомендації щодо вимог до банків, які хочуть працювати у цій галузі. Наприклад, фреймворк з відповідним пакетом інструментів для виконання AML, KYC та інших процедур.
 • Перш за все, бізнес повинен показати усі ризики та способи їх пом'якшення. Клієнти не однакові – є приватні криптоінвестори, криптобізнес та криптобіржі. І всі вони мають різні ризики. Тому, освіта та навчання банківського сектору тут є ключовим моментом.

Наскільки ефективними є державно-приватні партнерські відносини у розвитку цифрової валюти Центрального банку (CBDC)

 • Цифрова валюта Центрального банку (CBDC) – це цифрова валюта, яка, на відміну від біткоїну, випускається центральним банком, підкріплена 1 до 1 національною валютою і визнається як законний засіб платежу. Розробка CBDC може покладатися на Центральний банк або ж на приватні фінтех-компанії. Річ у тім, що регулятор має спостерігати і контролювати, але не працювати як учасник ринку. Тож приватні компанії самі можуть розробити для уряду CBDC, які б проаудіювала спільнота надійних банківських експертів. В іншому випадку, коли розробкою займається державний орган – це корупція.
 • Уряд може використовувати або зловживати CBDC, щоб мати доступ до всіх операцій, що здійснюються між людьми. Це величезна проблема для персональних даних, оскільки уряд таким чином повністю контролюватиме гроші людей.

Про майбутнє грошей і майнінгу

 • Криптомайнінг насправді не є зеленою темою. Але є люди, які намагаються застосувати більш стійкий підхід до розвитку цієї галузі. Існує величезний тренд, і люди усвідомлюють необхідність у ньому, хоч і багато ферм використовують відновлювальну енергетику сонця та гідроелектростанцій у своїй роботі. У майбутньому майнінг може бути регульованою діяльністю, і регулятори включають це питання на порядок денний, враховуючи що зелені фінанси стають все більш популярними, і в цій галузі є багато DeFi-проектів.
 • У майбутньому ми матимемо багато різних видів грошей, фіатних та цифрових фіатних валют. Тому люди зможуть обирати найбільш зручний для них вид оплати товарів і послуг.
 • Гроші можуть стати невидимими. Не буде потреби взаємодіяти з телефоном або кредитною карткою. Усі платежі будуть миттєвими, безперешкодними та безшовними, і навіть стільці або кавова машина зможуть здійснювати грошові перекази. Навіть вже зараз, якщо ви скажете Alexa купити будь-який товар лише голосом, вона автоматично придбає його через ваш платіжний рахунок Google, незалежно від того, де знаходитиметься продавець і покупець.