Податкові суперечки в ІТ-галузі: 3 висновки онлайн-дискусії Legal Talks

Податкові суперечки в ІТ-галузі: 3 висновки з дискусії Legal Talks

Асоціація IT Ukraine провела онлайн-дискусію за участі юристів Arzinger, Asters і Sayenko Kharenko щодо актуальних на кінець березня 2023 року питань оподаткування в ІТ-індустрії.

Очевидно, що податкова політика і зміни у податковому законодавстві, що можна очкувати як і в контексті євроінтеграції, так і адаптації економіки до умов воєнного стану, матимуть суттєвий вплив на ІТ-галузь. Окрім того, не оминуть представників ІТ-індустрії і наслідки впровадження автоматичного обміну інформацією. Стандарт CRS вносить суттєві зміни у процедури розкриття інформації про фінансові рахунки і обмін інформацією між державами і може мати суттєвий вплив на диверсіфіковані бізнеси IT компаній. Тому правовий комітет асоціації приділяє окрему увагу податковим питанням для допомоги ІТ компаніям у підготовці до очікуваних нововведень та для мінімізації негативних податкових наслідків,

— зазначила модераторка дискусії,  віце-президентка з правових питань IT Ukraine Association, партнер адвокатського обʼєднання Arzinger Катерина Олійник.

У результаті учасники надали поради, як IT-компаніям краще адаптуватися до змін у законодавстві. Нижче публікуємо три висновки дискусії.

Денис Ерсой, юрист адвокатського обʼєднання Arzinger:

— З 1 січня 2023 припинила дію пільга, що звільнила від ПДВ операції з постачання програмної продукції та операції з програмною продукцією, які не вважаються роялті. Скасування цієї пільги буде в першу чергу мати податкові наслідки для тих платників, які постачають програмну продукцію на території України або купують її у нерезидентів. Для оцінки ризиків та наслідків, які несуть у собі наведені вище зміни у законодавстві, рекомендується переглянути договори українських ІТ-компаній із постачання та закупівлі програмної продукції (особливо з нерезидентами).

Лариса Антощук, старший юрист юридичної фірми Asters:

— ІТ-бізнесу доречно звернути увагу на питання валютного контролю (дотримання строків розрахунків у ЗЕД-операціях), оскільки останнім часом податкові органи все частіше надсилають запити  щодо цього питання. Наразі проведення позапланових перевірок з питань валютних розрахунків дозволене законодавством (як і фактичні перевірки та позапланові перевірки з питань бюджетного відшкодування ПДВ та дотримання принципу "витягнутої руки"). З огляду на потенційні ризики, пов’язані з податковими перевірками (у разі донарахування суттєвих сум податкових зобов’язань, то й ризику кримінальної відповідальності), важливо уважно проаналізувати наслідки відміни ПДВ-пільги для галузі, а також здійснювати поточний контроль щодо відбору контрагентів з розрізі принципу "належної обачності".

Іван Чопик, юрист юридичної фірми Sayenko Kharenko:

— До впровадження CRS податкова мала обмежені можливості, які б дозволяли дізнатися про іноземні доходи й активи українських резидентів. Проте очікується, що уже з 2023 року податкова зможе отримувати інформацію про фінансові рахунки українських резидентів за кордоном. Тому прийняття CRS створить ще один пункт для податкового комплаєнсу, про який потрібно буде подумати різним стейкхолдерам: власникам ІТ-бізнесу, компаніям, та їх спеціалістам.

Повний запис дискусії доступний за посиланням: https://youtu.be/k_NbbMV4-h4.

Нагадаємо, що Legal Talks — це регулярні онлайн-дискусії, створені для обговорення гострих питань ведення та розвитку бізнесу в нових умовах з експертами та представниками держави. Дискусії допомагають керівникам бізнесу отримувати фахові поради, підтримувати відкритий діалог з державою та ухвалювати збалансовані рішення.

IT Ukraine Association, національне об'єднання представників бізнесу, держави та міжнародних партнерів задля розвитку ІТ-індустрії в Україні, є організатором дискусії.

Перегляньте інші новини: