Що таке Data Science і навіщо Україні наука про дані

Що таке Data Science і навіщо Україні наука про дані

Інформація - ключовий ресурс сучасного світу, джерело розвитку існуючих і виникнення нових бізнесів. 90% цифрових даних в світі згенеровано протягом останніх двох років, щороку обсяг даних зростає на 50%. Як же впоратися з цією багатотерабайтною хвилею, що здатна накрити нас з головою? На це питання може відповісти Data Science.

Data Science – це галузь інформатики, що вивчає проблеми аналізу, обробки і представлення даних в цифровій формі. Говорячи простіше, це наука про методи обробки великих масивів даних і вилучення з них цінної інформації, завдяки чому можна більш ефективно приймати рішення. Все це стало можливо завдяки появі хмарних сервісів для зберігання даних, зростання обчислювальних здібностей комп'ютерів, розвитку технологій машинного навчання і нейромереж.

Користь від аналізу великих даних можна витягти у всіх областях, де є доступ до достатньої кількості інформації. Наприклад, в агросекторі - аналіз показників різних датчиків і сенсорів дозволяє фермерам оперативно реагувати на несприятливі погодні умови, грамотно розподіляти полив і добрива, планувати майбутній урожай. Завдяки аналізу ваших уподобань різні онлайн-магазини пропонують вам точні рекомендації з приводу товарів або контенту, що можуть вас зацікавити. Медицина, транспорт, логістика, юриспруденція, сфера розваг, фінанси - можливості аналізу Big Data в корені міняють ці сфери.

Зараз в Data Science найбільше інвестує банківський сектор (близько $17 млрд в 2016 році). У IDC заявляють, що світові доходи в сфері аналізу бізнесу і великих масивів даних виростуть зі $130,1 млрд у 2016 року до понад $203 млрд в 2020 році.

Уміння працювати з даними - в ДНК нашої IT-індустрії. Україна має понад 60-річний досвід у сфері інформаційних технологій і науки про дані. Перша електронно-обчислювальна машина материкової Європи була створена в Києві в 1951 році. Через десять років українці спроектували і виготовили один з найшвидших в світі комп'ютерів для аналізу даних.

Сьогодні Україна стала місцем, де компанії зі світовим ім'ям розмістили понад 100 своїх R&D центрів. І це не дивно - наша країна є одним з лідерів за кількістю розробників в Центральній і Східній Європі та займає провідні позиції в світі за кількістю сертифікованих IT-фахівців. На даний момент в Україні працює близько 120 тис. висококваліфікованих фахівців, 50% з яких зайняті в повному циклі розробки програмного забезпечення. Більш того, Україна відома не тільки своєю інженерною школою, а й вченими зі сфери точних наук - вміння будувати складні математичні моделі і алгоритми дуже затребуване в Data Science.

У багатьох українських IT-компаній є свої напрацювання в сфері Data Science. Наприклад, GlobalLogic використовує технології обробки даних і машинного навчання в проектах в сфері медицини. Інженери компанії в Харкові створюють алгоритми, які дозволяють визначити ризики розвитку ускладнень при діабеті по знімку сітківки ока. Або, наприклад, з точністю до 88% оцінити тип родимки по фотографії з мобільного телефону.

Інший приклад - автомобільна сфера, де повним ходом йде робота над самокерованим автомобілем. Зокрема, інженери GlobalLogic в Києві займаються розробкою систем SLAM (Simultaneous Localization And Mapping), які дозволяють аналізувати показники датчиків (камер, лазерних далекомірів, ультразвукових сенсорів, радарів і т. д.) та визначати, де знаходиться автомобіль і що його оточує. Так розумний автомобіль може в режимі реального часу аналізувати траєкторію свого руху і дорожню ситуацію, уникаючи можливих зіткнень.

Не можна не згадати і про успішні українські стартапи, засновані на аналізі Big Data. Наприклад, Grammarly, чиї сервіси перевірки правопису базуються на найбільш розвиненій системі обробки мови. Augmented Pixels, що входить в топ-20 світових компаній, що займаються розробками в сферах віртуальної і доповненої реальності. Looksery, що дозволяє накладати фільтри на потокове відео в реальному часі (і придбаний американським гігантом Snapchat за $150 млн).

Розвинена IT-екосистема - один з ключових чинників для розвитку науки і інновацій в Україні. Сьогодні в нашій країні налічується понад 1 тис. IT-компаній, 16 IT-кластерів, які з'являються навіть в невеликих містах. Є численні хаби і акселератори для розвитку стартап-культури, два інноваційні парки, засновані на кращому європейському досвіді.

Крім того, за останні роки Data Science і технології, засновані на роботі з масивами даних, стали невід'ємними темами всіх масштабних IT-подій України. Наприклад, таких як Lviv IT Arena, Outsource People або Data Science UA Conference.

З огляду на накопичений досвід і реальні приклади використання Data Science в Україні, логічно, що ця тема була обрана для обговорення в Українському Домі в Давосі. Це об'єктивно один з напрямків, в якому Україна сильна. І та сфера, в якій будуть затребувані не тільки українські інженерні таланти, а й наші вчені.

Оригінал матеріалу розміщено на Новое Время

Перегляньте також статті інших авторів::