Режим надзвичайної ситуації: що ми маємо про нього знати

Режим надзвичайної ситуації: що ми маємо про нього знати

В Україні триває епідемія коронавірусу, а зі сторони влади все частіше лунають наміри ввести більш жорсткі міри для того, щоб її стримати. Так, тиждень почався з новин про те, що найближчим часом в країні може бути запроваджений режим надзвичайного стану, які вкрай негативно зустрів бізнес. 

23 березня 7 найбільших бізнес-спільнот України заявили про те, що впровадження надзвичайного стану вкрай негативно вплине на українську економіку. Сподіваємось, що ця заява не була даремною, адже 25 березня влада запровадила на всій території України до 24 квітня 2020 року режим надзвичайної ситуації замість надзвичайного стану.  

Зараз консолідація сил у вирішення будь-якого питання відіграє критично важливу роль. В умовах невизначеності, інформаційної розфокусованості нам важливо дбати про те, щоб інтереси бізнесу були враховані при ухваленні стратегічно важливих законодавчих ініціатив.

  підкреслив Костянтин Васюк, Виконавчий директор Асоціації IT Ukraine.

Розповідаємо, що потрібно знати про режим надзвичайної ситуації в Україні.

  • режим надзвичайної ситуації не обмежує тимчасово права та свободи громадян на відміну від режиму тимчасового стану;
  • обмеження в режимі надзвичайної ситуації: карантинний режим, зупинка громадського транспорту, закриття торгових і розважальних центрів, заборона на мітинги, робота ДСНС з дезінфекції. Не працюють загальноосвітні установи, натомість місцевих жителів просять залишатися вдома і працювати дистанційно;
  • Аварійно-рятувальні служби мають право безперешкодного доступу на територію підприємств, а також можуть впроваджувати тимчасову заборону або обмеження руху транспорту і пішоходів поблизу та в межах зони надзвичайної ситуації.

Натомість, режим надзвичайного стану регулюється Конституцією України та Законом про правовий режим надзвичайного стану. Для його запровадження потрібно зібрати РНБО, підписати документ про режим у Президента і проголосувати його у Верховній Раді. У разі введення надзвичайного стану встановлюються досить суворі обмеження щодо:

  • руху транспортних засобів і їх огляд; 
  • посилення охорони громадського порядку та об‘єктів, що забезпечують життєдіяльність населення; 
  • заборони на проведення масових страйків і заходів; 
  • примусове відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб;
  • введення комендантської години.

Режим надзвичайної ситуації на території України або окремих регіонів вводиться за рішенням Кабінету Міністрів України. Важливо, що він запроваджується тоді, якщо  в країні чи окремому регіоні порушено нормальні умови життєдіяльності: під час техногенний катастроф, стихійних лих чи епідемій. І ще раз хочемо нагадати про те, що режим надзвичайної ситуації на відміну від надзвичайного стану не передбачає тимчасове обмеження прав та свобод громадян.

Інші новини: