Результати національного дослідження IT-індустрії

Результати національного дослідження IT-індустрії

 

За підсумками 2021 українська IT-галузь зросла на 36% з $5 млрд експорту до $6,8 млрд, кількість спеціалістів у той же час збільшилась з 244 тис. до 285 тис. Таким чином, за останні три роки галузь зросла більш ніж удвічі по експорту та більш ніж на 50% по кількості спеціалістів.

Яке місце займає ІТ-галузь в економіці України, зокрема, дані щодо експорту, інвестицій, розвитку освіти, рівня зарплат та портрети ІТ-регіонів опубліковані в щорічному звіті Ukraine IT Report 2021 від Асоціації “IT Ukraine”.

Під час дослідження були використані відкриті дані та інформація з державних реєстрів, а також проведено опитування 98 українських IT-компаній, які відповідають структурі компаній учасників галузевих асоціацій за розміром.

У звіті Ukraine IT Report 2021 представлені як короткострокові (до року) оцінки, так і середньострокові (до 2025 року) прогнози щодо розвитку IT- галузі, профільної освіти, а також порівняння України як IT-держави з сусідніми країнами. Дослідження також дає відповіді щодо стану ринку офісної нерухомості та впливу Covid-19 на формат роботи компаній.

Ріст і перспективи українського IT

Світовий ринок ІТ стрімко зростає. Україна має переваги на ІТ-ринку порівняно з найближчими країнами-конкурентами. Перш за все це:

  • Найбільший ринок праці.
  • Найбільша кількість випускників з ІТ-спеціалізацією.

При цьому в Україні в 2-4 рази менше ІТ-спеціалістів на 100 тис. населення, ніж у країнах-конкурентах. Це свідчить про високий потенціал розширення зайнятості в ІТ-сфері через формальну освіту та перекваліфікацію.


Об'єм експорту української ІТ-галузі стабільно зростає. Найбільшими експортними ринками для ІТ компаній з центрами розробки в Україні  є США$2,007 млрд, Велика Британія  — $503 млн та Мальта$304 млн. Далі йдуть Ізраїль$238 млн, Кіпр $205 млн та Німеччина $197 млн.


Змінюється і кількість талантів на ринку: якщо в кінці 2017 року в Україні працювало 158 тис. ІТ-спеціалістів, то в кінці 2021 за підрахунками експертів їх стало майже вдвічі більше: 285 тис.


Щорічно IT-галузі необхідно додатково 25 000 випускників технічних спеціальностей. Зокрема, зараз українські вищі освітні заклади готують 16-17 тис. нових бакалаврів на рік. Очікується, що підвищений інтерес абітурієнтів до фаху та додаткове державне фінансування навчальних програм призведуть до зростання кількості випускників.


У той же час активно розвивається неформальна та корпоративна освіта: IT-школи, курси, академії та корпоративні програми ІТ-компаній. Зараз неформальна освіта готує 10-12 тис. нових ІТ-фахівців на рік. За прогнозами Асоціації, у найближчі роки їх кількість зросте до 20-25 тис.

Зважаючи на дефіцит кваліфікованих спеціалістів, окремі компанії створили власні програми підготовки талантів, які дозволяють, у тому числі, людям з інших галузей отримати ІТ-освіту та можливість працевлаштування. Серед таких компаній: EPAM, SoftServe, Luxoft, ELEKS, Beetroot та багато інших. Також спільно з університетами ІТ-компанії розробляють освітні програми, надаючи власну експертизу та менторську підтримку студентам.


Інженерні таланти українських розробників, популярність професії, розвиток освітніх проєктів, велика ємність ринку праці та сприятливі податкові умови уможливлюють подвоєння експортних надходжень в Україну через 4 роки.


За останні 6 років фіскальні надходження від ІТ-індустрії зросли більш ніж втричі. Цьому сприяє стабільний ріст індустрії, збереження можливості контрактної взаємодії юридичних осіб зі спеціалістамиприватними підприємцями 3-ї групи.

Крім того, запровадження спеціального правового режиму для ІТ-індустрії Дія Сіті має надати компаніям низку додаткових стимулів: спеціальний податковий режим, більш гнучкі умови працевлаштування, додаткові інструменти у сферах договірного захисту інвестицій та корпоративного управління. Зважаючи на те, що в результаті діалогу між ІТ-індустрією і владою, основні побажання галузі були враховані, реалізація Дія Сіті дійсно стане наступним кроком подальшого розвитку цифрової економіки в Україні.


Україна вже відома у світі як IT-держава, а IT-галузь є значною та швидко зростаючою часткою в економіці України. Але в той же час, креативна індустрія, ще достатньо молода, щоб досягти своїх максимальних темпів росту та перспектив. Тому, власне, ми в Асоціації ініціювали національне дослідження, щоб зрозуміти, де ми є сьогодні, та зафіксувати ключові показники галузі. Це, зокрема, важливо саме напередодні запровадження спеціального податкового режиму. Також ми ставили перед собою завдання спрогнозувати, яким українське ІТ буде в майбутньому за умов збереження існуючих трендів,

зазначив Костянтин Васюк, виконавчий директор Асоціації “IT Ukraine”.

Більше нових даних та аналітики про українську ІТ індустрію, зокрема, про об'єм інвестицій в галузь, ринок офісної нерухомості в Україні та портрети IT-регіонів ви можете отримати за посиланням в україномовній та англомовній версіях дослідження Ukraine IT Report 2021.

Партнери дослідження: Sayenko Kharenko, Cushman & Wakefield, Korn Ferry. 

Дослідження підтримали: Digicode, Infopulse Ukraine, Innovecs, SoftServe, Techiia holding, Valtech, Ciklum, ELEKS, EPAM Ukraine, Intellias, Luxoft, N-iX, Sigma Software Group, SQUAD.