Релокація бізнесу: Promprylad.Renovation - майбутній IT-hub

Релокація бізнесу: Promprylad.Renovation - майбутній IT-hub

В умовах масштабної релокації бізнесу та формування нових ІТ-хабів IT Ukraine та інноваційний центр Promprylad.Renovation (м. Івано-Франківськ) об’єднали свої зусилля, щоб спільно просувати інтереси українського ІТ-ком’юніті на національному та міжнародному рівнях, розвивати регіональний ІТ-потенціал Івано-Франківщини задля якнайшвидшої відбудови нашої країни, діджиталізації української нації та формування нової високотехнологічної економіки. Про можливості інноваційного центру та перспективи спільної колаборації сьогодні поговоримо з СЕО Promprylad.Renovation Юрієм Филюком.

Як народився проект Promprylad.Renovation? Які цілі ви ставили перед собою? На яких цінностях побудували концепцію інноваційного центру?

Проект народився як наслідок певних еволюційних процесів, який набрав обертів в Івано-Франківську, починаючи з 2013 року. У той момент була створена платформа “Тепле Місто” і ми почали об’єднувати зусилля бізнесу та громадянського суспільства, згодом до діалогу долучилися органи місцевого самоврядування. І так, крок за кроком ми почали напрацьовувати міжсекторальну взаємодію та довіру. Ми рухаємося до відкритого суспільства, прозорого діалогу з владою та відходимо від пострадянських стереотипів. Я думаю, війна зараз – це,  у тому числі, боротьба цих різних ідеологій. росія – закрита країна з вертикальним розвитком суспільства й маніпулятивним управлінням ним.

Проект розвивався у місті всі ці 8 років й на певному етапі ми зрозуміли, що потрібен наступний більш глобальний крок. На той момент, ми організували вже близько 500 різноманітних заходів за напрямками: освіта, мистецтво, нова економіка, урбаністика, спорт, екологія, енергоефективність, стала мобільність, нові медіа, соціальне підприємництво та багато іншого.

Одним з таких цікавих проектів – був URBAN SPACE 100, який показав як органічно можна поєднати бізнес задачі з цілями розвитку для громади. Його концепція полягала в об’єднанні 100 людей, які зробили однакову інвестицію в цей проект і за 100 тис дол США ми відкрили заклад громадського харчування по формату city кафе. 80% від чистого прибутку йде на проекти розвитку Івано-Франківська, а рішення приймають щокварталу співзасновники за результатами кварталу. Ця ініціатива отримала велику кількість позитивних відгуків. Станом на сьогодні, профінансовано понад 130 різних проектів міського розвитку на загальну суму в понад 4 млн грн. Одне з останніх рішень - 600 тис грн прибутку віддали на закупівлю медичних засобів для ЗСУ.

Цей успішний кейс поєднання бізнесу з вирішенням суспільних задач надихнув масштабуватися. Одним з наших напрямків була урбаністика та дослідження, як має розвиватися місто у просторовому плані. Оцифровуючи потенціал міста, ми побачили багато закинутих заводів та фабрик з радянського минулого, які здебільшого є проблемою для міста і потребують переосмислення. Промприлад знаходився якраз в самому центрі міста і потрапив в наш фокус уваги. Ми почали будувати для нього стратегію розвитку. Оскільки він був приватизований, ми домовилися про поступовий викуп 4-х корпусів загальною площею 28 тис кв. метрів на 2 Га землі. Ще понад 10 тис кв.м ми плануємо добудувати. По суті, ми створюємо новий культурно-діловий центр, якого в принципі немає у місті. Тому проект має важливе значення для розвитку такого типу інфраструктури в Івано-Франківську.

Інноваційний центр створює унікальну екосистему на перетині розвитку 4-х основних тригерних напрямів: освіта, мистецтво, нова економіка та урбаністика. І в такому переплетенні різних функцій ми бачимо високу додану вартість для всіх, хто потрапляє в цю екосистему.

Коли є бізнес школа, інкубатори, акселератори, центр дитячого розвитку, мистецький центр, різні івент-майданчики, RND, maker space формується унікальний контент – все це створює більше можливостей для розвитку своїх продуктів та генерацію нових бізнес-ідей на стику різних напрямів, представлених тут, а також мотивуюче середовище для команд. Саме в такий інклюзивний спосіб ми досягаємо кращих результатів кожного елемента цієї екосистеми. По своєму впливу інноваційний центр стає, по суті, драйвером більш глобальних процесів в місті, регіоні та в країні в цілому з урахуванням нових реалій.

Як війна вплинула на реалізацію Вашого проекту? Як змістилися фокуси?

В перші ж дні війни ми використали якраз свої можливості консолідуючої платформи, яка об’єднала зусилля громадських організацій, Асоціації бізнесу Івано-Франківська, обласної та міської влади. Спільно ми створили фонд «Save Ukraine Now. Ivano-Frankivsk», щоб допомагати ЗСУ та Теробороні, а також запустили окремий гуманітарний трек. Зокрема,  перший час організовували гуманітарні конвої до Харкова та Сум, які були офіційно закріплені за Івано-Франківщиною, згодом розширили підтримку на інші регіони. Станом на сьогодні залучили спільними зусиллями більше 1,5 млн дол США та повністю укомплектували два батальйони.

Ми також розуміли, що потрібно підтримувати економіку України, що економічний фронт є одним з найважливіших в період війни. Тому, спільно з партнерами та місцевою владою запустили ще один проект «Save Business Now», в якому ми виступаємо основними драйверами.

В умовах війни західні регіони країни стали тилом, де сконцентровані переміщені бізнеси, організації, команди, тому зараз надзвичайно важливо створювати нові можливості по релокації та інтеграції, й робити це органічно. Перше, що ми зробили, створили базу даних попиту та пропозиції під релокацію, й проактивно почали допомагати різним компаніям релокувати бізнес: 33 компанії розмістились в Івано-Франківську та області, з них - 12 безпосередньо на Promprylad. В процесі ми побачили великий попит на консалтинг та створення нетворкінгу на базі нашої платформи.

За неофіційними даними, у Івано-Франківську перебуває близько 140 тис переміщених осіб, а це додаткові 50% від кількості населення до війни. Для міської інфраструктури та екосистеми – це стрес. Тому доволі гостро стоїть питання, як грамотно адаптувати цих людей та релоковані компанії.

Чим більше ми зможемо створити можливостей для адаптації в Івано-Франківську, тим більше українського бізнесу та людей залишаться саме в Україні, й цей потенціал ми не втратимо.

Ми запустили різні державні та міжнародні програми підтримки мікрофінансування на перезапуск бізнесу чи запуск нового. Наразі розробляємо новий великий проект - Єдиний центр підтримки бізнесу на базі Promprylad.

Головне рішення, яке ми прийняли, коли почалася війна: не чекати далі, а будуватися попри всі ризики, й Promprylad, як флагман, має рухатися вперед. В умовах війни наш інноваційний центр набуває актуальності в масштабах країни, тому активно продовжуємо будувати наступні корпуси і створювати необхідну інфраструктуру у форсованому темпі: запускаємо інкубатори, додаткові коворкінги, нові офісні приміщення і цілий окремий блок, присвячений ІТ.

Для цього ми розморозили інвестиційні кошти на наших рахунках та продовжили будівництво. Наше завдання – на осінь здати як мінімум 17 тис кв м., якщо залучимо більше ресурсів – 24 тис кв м. Отож, ми активно залучаємо нові ресурси, інвестиції та можливу грантову підтримку. По інвестиціях нас сильно підтримав Олескандр Косован, СEO MacPaw, який сумарно інвестував $1,5 млн. в проект. Частина команди компанії теж розмістилася на Promprylad. Згідно плану, нам потрібно ще $2,5 млн інвестицій. До нас на територію вже заходять EPAM Ukraine, Beetroot та декілька інших великих компаній, які готові підтримувати, серед іншого, розвиток навчальних програм та проекти менторства в рамках Єдиного центру підтримки бізнесу. Маємо ще одну ціль – залучити $10 млн грантової підтримки для соціальної інфраструктури: згаданого Центру підтримки бізнесу, maker space, інкубаційні та акселераційні програми, мистецький центр, центр промоції читання, центр дитячого розвитку.

Наша мета – створити повний спектр підтримки за принципом єдиного вікна, де ти можеш знайти консультації по підбору приміщення, технічний супровід, консалтинг, сформувати свій нетворкінг. Наприклад, зараз спільно з Львівською бізнес-школою ми відпрацьовуємо Програму підтримки виходу на нові експортні ринки.

Окремий трек – супровід по соціокультурній адаптації співробітників компаній та їх родин.  У цьому плані ми є таким хабом, який поєднує в собі всі можливості органічно задовольнити ці потреби.

Однак, ми не направлені на самих себе, навпаки – виступаємо таким «інтегратором» та «модератором» суспільних процесів, який відпрацьовує рішення, що діють в масштабах міста, регіону. Більше того, наші розробки, такі як «Save Business Now»  взяли за основу аналогічних процесів в Тернополі та Рівному. Ми є відкритою платформою, всі наші розробки з відкритим кодом. Одна з мотивацій нашої команди: створювати подібні екосистеми й в інших містах. Зараз точно час не для конкуренції, а щоб допомагати один одному в максимальний спосіб.

В силу зрозумілих обставин ми зараз спостерігаємо фактично зміну ІТ-ландшафту країни, формування нових ІТ-хабів, трансформацію самої концепції  робочого простору. Як ви інтегрували ці нові тренди в вашому проекті?

Ми одні з ініціаторів розробки стратегії розвитку Івано-Франківська, який об’єднує 5 різних стейкхолдерів: державу, бізнес, науковців, представників сфери культури та громадськість. За нашими дослідженнями, велика кількість людей не повернеться назад або не матиме такої змоги у найближчій перспективі. Це означає, що те, що сприймається як тимчасове перетвориться для певної частини людей на константу, а відтак бізнес має адаптуватися до нових реалій. Тому ми рухаємося та розширюємося.

В ДНК нашого проекту закладена гнучкість з урахуванням динамічності світу, це дозволяє нам самим залишатися адаптивними.

Ще до війни серйозні зміни внесла пандемія з точки зору комерційної нерухомості. Запити самих ІТ-компаній змінилися в бік зменшення площ. Всі прийшли до висновку, що повний ремоут неможливий, все одно потрібна функція community space. І в цьому ми якраз зручні  в плані того, що не треба кожній компаній створювати повний пакет інфраструктури всередині себе, тобто, наприклад, можна скористатися спільним івент-майданчиком або maker space або взагалі об’єднувати синергетичні зусилля з іншими бізнесами. Це той формат, до якого рухається світ.

Які пріоритети ви визначили для себе на найближчий час? 

Розвивати Єдиний центр підтримки бізнесу, вже низка партнерів зайшли до нас: Академія Бізнесу, Betroot Academy, Impact Hub Odessa, заходить естонський акселератор і тд. Мистецький центр та Центр промоції читання, які будемо зараз розгортати на цілі реабілітації через мистецтво. Плануємо різноманітні нетворкінгові івенти та запуск фудмаркету з кулінарною школою та лабораторією. З масштабних заходів – у пілотному режимі запускаємо великий відкритий maker space на 2 000 кв м для прототипування. Також плануємо відкрити бізнес-школу, інноваційний рітейл, готель, кіноцентр, великий івент майданчик на 3000 чол., а також офіси категорії А.

Україна обов’язково переможе і ми маємо будувати нову країну, Promprylad для мене є зразком того, як необхідно модернізуватися.

Інвестувати в проект
Підтримати проект (благодійний внесок)

Перегляньте інші новини: