Новий горизонт планування — 10 років: уряд пропонує чіткі та прозорі «правила гри»

Горизонт планування — 10 років: уряд пропонує прозорі «правила гри»

4 вересня прем’єр-міністр Олексій Гончарук зустрівся із представниками експортної ІТ-індустрії. На цій зустрічі було представлено дві ключові ініціативи: нову схему оподаткування на наступні 10 років та фонд розвитку людського капіталу IT Creative. 

Сьогодні ми поговоримо про стимули. Ми розуміємо, що бізнесу некомфортно розвиватися в умовах радянського трудового кодексу, відповідно до законів, що були написані для великих заводів. Ми поставили собі завдання у цьому році принципово оновити правила трудових відносин, 
— так розпочав зустріч прем’єр-міністр.

 

Також прем’єр запропонував створення фонду розвитку людського капіталу, що буде керуватися представниками ІТ-компаній. Адже, як зазначив Олексій Гончарук, він сумнівається, що чиновники зможуть правильно керувати такою інституцією. Фонд IT Creative має вирішити проблему браку й відтоку кадрів у IT. Кошти будуть спрямовуватись на стипендії для молодих талановитих людей, які хочуть навчатися; на гранти для вчених; на спільні проекти ІТ-індустрії та університетів. Якщо прогнози збудуться, за 10 років дохід від експорту ІТ сервісів та продуктів буде вищим 13 мільярдів доларів, а кількість зайнятих спеціалістів зросте до 650 000 фахівців. 

Детальніше про перехід на новий формат оподаткування розповів Сергій Верланов, голова Державної податкової служби

Пропонуємо спільно розробити законопроект, що зафіксує умови партнерства бізнесу та держави на наступні 10 років. Важливо прийняти його до кінця 2019 року, щоб нова форма оподаткування була доступна вже із 1 січня. 
Пропонуємо модель оподаткування (а ми декілька місяців працювали над різноманітними варіантами), що складатиметься із 4 платежів: 5% єдиний податок, 1,5% військовий збір, ЄСВ із 2 мінімальних заробітних плат; збір на розвиток людського капіталу.

Відповідно до презентованої моделі, ставка збору на розвиток людського капіталу буде зростати так: 

 

Підхопила дискусію Олександра Альхімович, компанія Luxoft, співголова ІТ-комітету Американської торговельної палати

IT-індустрія під шаленим тиском, адже конкуруємо за таланти, за кращі умови роботи для спеціалістів, ніж у інших країнах. Мета зустрічі сьогодні — проговорити передумови зростання ІТ-індустрії та звернути увагу на ризики. 
До кінця наступного року, за даними вчених, у Західній Європі буде бракувати півмільйона ІТ-фахівців. Країни-конкуренти починають активно впроваджувати податкові стимули, пільги. Наприклад, у Польщі, 30% коштів, які компанія витрачає на RnD-сервіси, країною повертаються.
Окрім ризиків, я б хотіла звернути увагу й на можливості. Об’єм глобального ІТ ринку — 5 трильойонів доларів. Якщо цю цифру порівнювати із українськими успіхами, то це — менше 1-го %. І ті цифри, які було анонсовано (ідеться про 13 мільярдів доларів), можливо, ми зможемо досягти швидше. Але для цього потрібно укріпити те, що вже маємо.

На запитання Анни Дерев’янко, виконавчої директорки EBA, чи прораховувала команда прем’єр-міністра, скільки грошей може зібрати такий фонд, учасники зустрічі почули наступне: 

“Можна створювати одразу жорсткі інструменти. Але ми хочемо протестувати, скільки грошей збиратиме фонд за нормальних цивілізованих умов (для цього ремонтуємо податкове адміністрування, щоб зробити його максимально простим; намагаємось прибрати тиск силових органів на бізнес). 

На першому етапі неважливо, яка сума збереться. Важливо створити інструмент. Якщо одразу дати новому інструменту величезні гроші — можна помилитися, тому ми почнемо із прогресивної ставки та розмови із галуззю. Ще потрібно переконати ІТ-підприємців, що це — відповідальний вибір та сигнал, що ви готові грати за новими правилами, які передбачають і можливість впливати.” 

Одразу із літака на подію потрапив Юрій Антонюк, директор EPAM Ukraine

Українська ІТ-індустрія показала чудовий результат за крайні 10-15 років, але є чого прагнути. У Америці на 300 мільйонів населення — більше 4 мільйонів ІТ-спеціалістів, у Великобританії, Німеччині — більше 800 тисяч, у маленьких Нідерландах, де всього 17 мільйонів населення, майже півмільйона ІТ-фахівців (це не тільки програмісти, тестувальники, а й консультанти, бізнес-аналітики...). 
Ми вже із багатьма урядами спілкувались, як і розвивати індустрію, і принести користь економіці, і залишити талановиту молодь в Україні. Новий уряд звернувся із пропозицією вкладати у людський капітал. Якщо ми знайдемо правильну формулу, на базі того, що пропонує уряд, то буде виграш для всіх учасників діалогу. Бо наразі 10% вступників їдуть за кордон, а це майже 70 тисяч студентів. 
Я б хотів наголосити, що сьогодні ми обговорюємо не податки. А як інноваційно розвинути внутрішній ринок, продуктові-, стартап- і сервісні компанії.
Так, податки виростуть, але якщо можна їх акумулювати, під міжнародним контролем, за участю ІТ-індустрії (щоб кошти ми спрямовували самостійно), то це і є win-win рішення. Але, звичайно, попереду ще буде багато обговорень… .

Тарас Кицмей, президент Асоціації IT Ukraine про спільну ініціативу — фонд розвитку людського капіталу. 

В ІТ-індустрії фокус на людях, а не фінансових ресурсах. Де-факто маємо правила гри, які працюють і які вже дали нам 4,5 млрд експортної виручки, більше 150 000 ІТ-спеціалістів, 18 українських аутсорсингових компаній входять до рейтингу ТОП-100 сервісних компаній світу. 
Фонд — класна стратегія для трансформації освіти, але успіх залежатиме від впровадження. Тому ми б хотіли його більш детально обговорити та допрацювати. ІТ індустрія керується духом відкритості та довіри, тому зараз основне наше завдання — донести спільноті меседж.

Діалог між ІТ-бізнесом та державою обов’язково матиме продовження, адже важливо зафіксувати найдрібніші деталі компромісу по оподаткуванню. Розробка заявлених документів буде вестися за участі представників IТ Ukraine Association, і передбачає широке обговорення заявлених ініціатив всією ІТ-спільнотою. 

Перегляньте інші новини :