Національна рада з відновлення України від наслідків війни розробила в рамках 24 робочих груп План заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України. Асоціацію “IT Ukraine” у робочих групах із діджиталізації та відновлення економіки представляє директор з політико-правових питань Єфрем Лащук.
План заходів з післявоєнного відновлення містить перелік пропозицій щодо пріоритетних реформ та стратегічних ініціатив, проєктів нормативно-правових актів, прийняття і реалізація яких є необхідними для ефективної роботи та відновлення України у воєнний і післявоєнний періоди. Його головна стратегічна ціль - розвиток цифрової економіки, в тому числі в ІТ-індустрії.
Робоча група з діджиталізації виокремила три ключові періоди та завдання для відновлення:
- 2022 - Забезпечення стабільного функціонування цифрової економіки та ІТ-індустрії.
- 2023 - 2025 - Розвиток цифрової економіки та післявоєнна відбудова України на основі відкритих даних. Очікується, що на 2025 рік частка ІТ у структурі ВВП України складатиме 10%.
- 2026 - 2032 - Створення найкращих умов для функціонування цифрової економіки, зокрема в ІТ, стартап-екосистемі, інноваціях̈, штучному інтелекті, блокчейні.
Основними цілями робоча група з діджиталізації визначила:
- розвиток ІТ-індустрії в Україні через Дія.City, е-резиденство, ІТ-освіту, стартапи, кіберспорт;
- приведення у відповідність українського законодавства у сфері електронної комерції з нормативно-правовими актами ЄС;
- визначення принципів, умов та напрямків використання технології блокчейну у державному управлінні, розвиток штучного інтелекту та впровадження його використання в пріоритетних галузях економіки;
- розвиток сфери застосування віртуальних активів та гармонізація сфери довірчих послуг із стандартами ЄС.
Щоб забезпечити умови для стабільного функціонування цифрової економіки під час воєнного стану пропонується:
- проведення комунікаційної кампанії для залучення нових резидентів Дія. Сіty;
- внесення змін до відповідних нормативно-правових актів для забезпечення можливості здійснення відряджень за кордон для ІТ-спеціалістів, а також забезпечення їх бронювання;
- грантова підтримка стартапів Фондом розвитку інновацій (Українським фондом стартапів);
- сприяння створенню іноземного приватного венчурного фонду для українських стартапів;
- трансформація системи ІТ-освіти (освітній проект “IT Generation”).
При цьому, ключовими ризиками визначені можлива зміна юрисдикції ІТ-компаній з української на іноземну та втрата інвестиційного капіталу.
Вимірюючи показники досягнення цілі до 2025 року, очікується, що:
- частка ІТ-галузі у структурі ВВП України складатиме до 10%;
- кількість юридичних осіб, які набули статусу резидента правового простору Дія.Сіty та внесені до реєстру резидентів Дія.City збільшиться до 2000;
- кількість стартапів, зареєстрованих в Україні, становитиме близька 4000.
Очікувані прогнози за освітнім проектом “IT Nation”, що надає можливості громадянам України опанувати нову професію у сфері ІТ:
- До кінця 2023 року планується, що мінімум 6 000 студентів отримають нову спеціальність у галузі ІТ.
- Кожні 10 000 нових фахівців збільшать щорічний оборот ІТ-галузі України на 250 млн доларів. Відповідно 3 000 фахівців це 90 млн. доларів щорічного обороту ІТ-галузі.
Планом заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України передбачено три основні пріоритетні напрямки підтримки ІТ-галузі на найближчі три роки: залучення в Дія.Сіті нових компаній, розвиток стартапів та збільшення кількості спеціалістів, які отримали ІТ освіту. Водночас, такий План має передбачати, передусім, заходи щодо підтримки ІТ-бізнесу, який вже давно працює на українському ринку і залучає до економіки країни валютну виручку. Це сервісні та продуктові компанії, що потребують створення таких умов, за яких ІТ-спеціалісти не шукали б можливості змінити податкове резидентство України та відчували б підтримку держави у питаннях щодо свободи пересування та ведення бізнесу навіть під час війни, - наголосив Костянтин Васюк, Виконавчий директор Асоціації.