Ключове питання про бронювання ІТ-спеціалістів зрушило з місця

Ключове питання про бронювання ІТ-спеціалістів зрушило з місця

З перших тижнів війни Асоціація підтримувала відкритий діалог з державою та порушувала питання, важливі для збереження стабільної роботи національної ІТ-індустрії:

  • Бронювання від мобілізації під час воєнного стану ІТ-спеціалістів як військовозобов’язаних.
  • Можливість тимчасового виїзду за кордон ІТ-фахівців, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність.
  • Звільнення від сплати ПДВ операцій з постачання програмної продукції у 2023 та подальших роках.
  • Збереження статусу резидента України вітчизняним платникам податків, які перебувають під тимчасовим захистом у країнах ЄС.

Асоціація неодноразово виходила з конкретними пропозиціями щодо вирішення цих питань під час зустрічей з Першим віце-прем’єр-міністром — Міністром економіки України Юлією Свириденко у травні та з Премʼєр-міністром України Денисом Шмигалем у вересні. Нещодавно Уряду  були направлені оновлені пропозиції, у тому числі щодо бронювання військовозобовʼязаних.

20 вересня Верховна Рада прийняла за основу довгоочікуваний законопроєкт №7687 про бронювання військовозобов’язаних під час мобілізації та воєнного стану зі скороченням строку підготовки до його другого читання. За це рішення проголосували 305 народних депутатів. 

Документ передбачає уточнення категорій військовозобов’язаних, які можуть бути заброньовані під час воєнного стану та мобілізації. Зокрема, бронюванню підлягатимуть ті військовозобов’язані, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Віднесення суб’єктів господарювання до таких підприємств, установ і організацій здійснюватиметься за критеріями та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів.

Нагадаємо, що Асоціація наполягає на якнайшвидшому запровадженні механізму бронювання військовозобовʼязанихякі працюють в ІТ-компаніях або надають таким компаніям послуги як фізичні особи – підприємці. Асоціація розробила пропозиції щодо формування порядку та критеріїв віднесення суб’єктів господарювання до підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також до законопроєкту № 7687. Асоціація пропонує бронювати військовозобов’язаних, які наймаються як працівники або залучаються за контрактом як фізичні особи – підприємці чи як гіг-спеціалісти відповідно до Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період мають бути не лише юридичні особи (підприємства,  установи і організації), а й фізичні особи – підприємці. Тому такими субʼєктами повинні виступати «суб’єкти господарювання та неприбуткові організації».

Асоціація  також підготувала проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 194 від 03 березня 2022 року про «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» щодо встановлення критеріїв для визначення суб’єктів господарювання та неприбуткових організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період». 

Критерії для визначення зазначених субʼєктів Асоціація запропонувала у нормі такого змісту: «Міністерство економіки, відповідно до абзацу 5 частини першої статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», перевіряє суб’єктів господарювання та неприбуткові організації, які є критично важливими для функціонування економіки та (або) забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, на відповідність таким критеріям:

 

  • розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам кожного календарного місяця становить не менше 20 тисяч гривень;
  • кількість найманих працівників складає не менше 10 осіб;
  • юридична особа не має податкового боргу, загальна сума якого становить понад 10 мінімальних заробітних плат (виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного календарного року)».

 

Чекаємо на друге читання!