Ключові тези зустрічі Президента IT Ukraine Віталія Седлера з медіа

Ключові тези зустрічі Президента IT Ukraine Віталія Седлера з медіа

8 квітня Віталій Седлер, Президент Асоціації “IT Ukraine”, мав онлайн-зустріч з журналістами. Темами до обговорення стали тренди розвитку IT в Україні та світі, а також спеціальний правовий режим Дія.Сіті. Ділимось найголовнішими тезами зустрічі:

IT в світі: як коронакриза вплинула на галузь

 • Коронавірус став причиною глобальних економічних змін. Згідно з біржовими індексами, світова економіка навесні 2020 року обвалилася приблизно на 30%. За оцінками консалтингової компанії McKinsey, спричинена коронавірусом криза є найбільшою з часів Другої світової війни. 
 • Коронакриза миттєво вплинула на IT-індустрію, проте та швидко зорієнтувалась. Це проявилось в оперативному переході на віддалений робочий режим, скороченні інвестиційних та операційних витрат, диверсифікації клієнтських портфелів.
 • До коронакризи ми спостерігали щорічне зростання IT в середньому на 25-30% щороку. З березня 2020 року деякі клієнти почали скорочувати чи зупиняти проєкти та, відповідно, витрати. Український бізнес також призупиняв інвестиції в розвиток, заморожував перегляд зарплат, деякі були вимушені скоротити штат. 
 • Найбільше від коронакризи постраждали travel та event-індустрія, а також галузі, пов’язані з Transport & Logistics. Деякі компанії втратили до 80% прибутку.
 • Вже у другому півріччі 2020 року IT-індустрія повернулася на докризовий рівень, в тому числі за кількістю вакансій, та почала зростати. Бізнес усвідомив, що можна жити й під час пандемії, та почав інвестувати у нові бізнес-моделі. З’явився відкладений глобальний попит на розробку технологічних рішень, і ми скористалися цією нагодою. 

Українське IT під час коронакризи

 • Українські IT-компанії швидко адаптувались до нових умов роботи,  в тому числі завдяки стрімкому переходу на режим роботи з дому. Для прикладу: компанії Intellias знадобився тиждень, аби перевести 1,5 тисячі своїх спеціалістів на remote, при цьому продуктивність роботи вдалося зберегти.
 • З’явився попит на розробку цифрових рішень, відповідно зросла й конкуренція за таланти інженерів-розробників. Результатом цього став стрибок у зарплатах IT-спеціалістів. З одного боку, це добре, адже бізнес зростає і набирає обертів. З іншого боку, з’являється новий челендж – вибудувати відповідні комерційні стосунки з клієнтами.
 • Компанії переходять в режим hire anywhere та починають наймати співробітників без прив’язки до розташування їхніх офісів. IT компанії найматимуть інженерів глобально.
 • 2021 рік стане роком активного росту індустрії: очікуємо вже звичні  25-30% зростання українського ринку IT. Сьогодні індустрія інформаційних технологій є однією з головних рушійних сил української економіки, тому необхідно формувати максимально вигідні умови для її розвитку.
 • Зараз доволі складно прогнозувати, коли спеціалісти почнуть повертатися в офіси. За нашими оцінками, приблизно третина спеціалістів захоче працювати в офісі, а ⅔ співробітників оберуть гнучкий робочий формат. Від частини офісних приміщень компанії наразі відмовились, що є доволі логічним — в них просто немає потреби.
 • Прогнозувати подальше зростання зарплат в IT доволі складно, але думаю, що в перспективі 6-9 місяців тренд росту зарплат, який ми спостерігаємо зараз, трохи вирівняється і становитиме звичних 4-5% на рік.
 • Найктивніше розвиваються такі галузі в IT: cloud migration, все, що стосується віддаленої взаємодії, онлайн-рітейл тощо.

Дія.Сіті: що чекати?

 • Концепція Дія.Сіті має більше питань, ніж відповідей. Наразі бізнесу та розробникам складно зрозуміти, чим він насправді допоможе IT-індустрії. Схоже на те, що сама реформа принесе більше ризиків, ніж можливостей.
 • Дискусії щодо спеціального правового режиму Дія.Сіті точаться переважно навколо питання податків. Ми сподіваємось, що особиста позиція Віце-прем’єр-міністра Михайла Федорова щодо збереження нинішніх умов оподаткування для IT буде дотримана.
 • Ми наголошуємо на наступних “критичних лініях”, які мають бути враховані в Дія.Сіті: 
 1. стабільність податкового законодавства, 
 2. можливість компаній співпрацювати як з ФОП, так і гіг протягом мінімум трьох років, 
 3. захист компаній-нерезидентів Дія.Сіті від потенційного податкового та адміністративного тиску,
 4. для виключення компаній з Дія.Сіті має бути судове рішення, також потрібно прибрати умови аудиту для малого та середнього бізнесу.
 • Поняття “гіг” зараз ніхто не розуміє достеменно — для нього наразі не існує ні законодавчої бази, ані практики.
 • IT Ukraine разом із найбільшими бізнес-асоціаціями EBA, ECC доклали чималі зусилля для того, щоб багато критичних зауважень від IT-індустрії були враховані. Законопроєкт 4303 врахував ці рекомендації, ми вдячні Мінцифрі за діалог. Якщо будуть враховані й наші “критичні лінії”, ми зможемо обговорити підтримку режиму Дія.Сіті.
 • Податковий законопроєкт наразі в rроботі. Якщо виходити з того, як всі процеси відбуваються зараз, активний запуск Дія.Сіті можна прогнозувати на наступний рік. 

Перегляньте інші новини :