Нарада Асоціації та Першого віце-прем’єр-міністра Юлії Свириденко

Нарада Асоціації та Першого віце-прем’єр-міністра Юлії Свириденко

Рада представників Асоціації “ІТ Ukraine” спільно з Першим віце-прем’єр-міністром — Міністром економіки України Юлією Свириденко провели робочу нараду за участю Голови   Комітету   ВРУ   з   питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, керівного складу міністерств цифрової трансформації, фінансів, закордонних справ, ДПС. Основна мета наради - синхронізувати позиції сторін, обговорити нагальні для індустрії проблемні питання та виклики військового часу, а також практичні кроки для їх вирішення.

Виконавчий директор Асоціації Костянтин Васюк розповів про стан розвитку та оновлені за 9 місяців показники ІТ-індустрії, яка залишається єдиною експортною галуззю, що стабільно генерує валютні надходження до економіки України в умовах війни та зберігає позитивну динаміку росту.

Попри позитивні цифри по індустрії за дев’ять місяців поточного року, у порівнянні з попередніми роками темпи зростання індустрії суттєво уповільнились. Наразі ми говоримо про збереження індустрії та її потенціалуВзаємодія держави з бізнесом з вирішення критично важливих питань  бронювання ІТ-спеціалістів та єВідрядження має ключове значення на сьогодні,  - наголосив Костянтин Васюк.

Під час зустрічі було обговорено також актуальні питання запуску проекту єВідрядження та бронювання працівників. Як зазначила Перший віце-прем’єр-міністр - Міністр економіки України, за дорученням прем’єр-міністра Міністерство економіки доопрацювало проєкт урядового рішення про відрядження за кордон. Наразі документ направлено до Кабміну. 

Що стосується бронювання, то проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (реєстр. 7687 від 22.08.2022), як очікується, буде розглянутий Верховною Радою України у другому читанні найближчим часом. Це дозволить розширити перелік військовозобов’язаних, які можуть бути заброньовані підприємствами критично важливих галузей задля ефективного функціонування економіки та забезпечення потреб населення.

Нагадаємо, що у першій редакції закону були враховані пропозиції Асоціації щодо формування порядку та критеріїв віднесення суб’єктів господарювання та неприбуткових організацій до установ, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Зокрема бронюванню підлягають військовозобов’язані, які наймаються як працівники або залучаються за контрактом як фізичні особи – підприємці чи як гіг-спеціалісти.

ІТ, як і всі інші сектори, працює сьогодні на те, щоб Україна мала можливість працювати, жити, воювати. Україна зацікавлена, щоб ІТ-сфера розвивалася. І ми все робимо для цього. Якщо нам щось не вдається, то тільки тому, що триває війна. І питання стоять й вирішуються сьогодні непрості, - зазначила Юлія Свириденко.

Окремим треком учасники обговорили можливі шляхи вирішення питання оподаткування громадян України, які перебувають під тимчасовим захистом в країнах ЄС. Міністерство фінансів рекомендує використовувати механізм сплати податків, передбачений угодами про уникнення подвійного оподаткування, які наразі укладені з 74 країнами світу. Крім того, в рамках Модельної податкової конвенції ОЕСР, учасницею якої є Україна, держави мають право самостійно визначати, чи розглядати українських громадян, як платників податків цієї країни чи лише України. Зокрема, деякі європейські країни (Ірландія, Литва, Іспанія) прийняли в індивідуальному порядку рішення: до закінчення війни розглядати наших громадян як податкових резидентів України. Водночас, Польща допускає можливість збереження центру життєвих інтересів в Україні та розглядає кожний випадок окремо. Таким чином, кожна країна має диференційований підхід до вирішення цього питання, який залежить від багатьох чинників з точки зору законодавства країни та індивідуальних обставин громадянина України.

Асоціація домовилась проводити щомісячні зустрічі з Міністерством економіки для синхронізації зусиль держави та бізнесу задля збереження та розвитку ІТ-індустрії в Україні. 

Перегляньте інші новини: