IT Ukraine Legal Conference'22 формує нові параметри роботи IТ-галузі

IT Ukraine Legal Conference'22 формує нові параметри роботи IТ-галузі

Одна з найбільш очікуваних tech-конференцій цього літа - IT Ukraine Legal Conference 2022 - об’єднала 33 представника держави та бізнесу, експертів з ІТ-права та фінансів, міжнародних партнерів, щоб спільно обговорити актуальні для української ІТ-індустрії питання та виклики військового часу, консолідувати зусилля для реалізації спільних проєктів, визначити параметри діяльності індустрії в нових реаліях. Онлайн захід відвідали понад 1000 учасників.

Ми створили унікальний майданчик, на якому зібрались представники держави та бізнесу, юристи та фінансисти, які у форматі фахової дискусії мали можливість обговорити нагальні для індустрії проблеми військового часу, обмінятися досвідом, й головне, виробити спільний план дій та визначитися, як ми бачимо себе на європейському ІТ-ландшафті в майбутньому,

- Костянтин Васюк, Виконавчий директора Асоціації ІТ Ukraine

Учасники мали можливість долучитися:

 • до чотирьох тематичних дискусій;
 • двох паралельних стрімів: Stream#1.Legal та Stream#2.Business;
 • сесії від кeynote спікера Костянтина Соляра, партнера Asters.

В рамках основної дискусії “Україна в умовах воєнного стану: фіскальна політика держави та державні ініціативи щодо підтримки ІТ-індустрії” представники бізнесу, Мінцифри, Мінекономіки та Міністерства оборони обговорили питання мобілізації, тимчасового виїзду закордон та регулювання валютного курсу.

Основні меседжі спікерів:

 • Процедура мобілізації має бути адаптована під особливості роботи IT-компаній.
 • Мінекономіки готує зміни до порядку бронювання в умовах воєнного часу та розробляє новий механізм подачі заявки про бронювання в електронному форматі.
 • Основним ризиком цифровізації процедури бронювання є забезпечення захисту персональних даних.
 • На 13 липня 2022 р. від ІТ-індустрії заброньовано до 2000 осіб.
 • Необхідно розробити нову, не пов’язаної із бронюванням, процедуру погодження тимчасового виїзду за кордон.
 • Бізнес поїздки за кордон та офлайн контакти з клієнтами є невід’ємною складовою роботи національних ІТ-компаній, передумовою подальшого зростання ІТ-індустрії та збільшення валютних надходжень від експорту комп’ютерних послуг до національної економіки.
 • Перспективи впровадження процедури виїзду за кордон залежать від досягнення компромісу щодо запобіжників зловживання такою процедурою. Серед запобіжників розглядаються такі фактори, як тривала історія присутності компанії на ринку, відсутність у неї податкової заборгованості та своєчасно сплачені податки. Міноборони окремо розглядає, як запобіжник, можливість внесення застави у розмірі 150 тис. грн. на ескроу рахунок із перерахуванням коштів на потреби ЗСУ у разі неповернення особи з-за кордону.
 • Найближчим часом очікується прийняття постанови КМУ про тимчасовий виїзд.
 • Особливий правовий та податковий простір Дія.City, який активно розвивається в умовах воєнного стану, вже включає 283 компанії – резидента, які охоплюють 21 тис ІТ-спеціалістів. 

Друга дискусія “Україна на європейському ландшафті ІТ-хабів: забезпечення конкурентоспроможності” була сфокусована на шляхах збереження конкурентних переваг національної ІТ-індустрії з урахуванням існуючих викликів та релокації бізнесу.

Основні меседжі спікерів:

 • Необхідно активно працювати з клієнтами та пояснювати, що бізнес повноцінно працює, не дивлячись на мобілізацію та інші виклики.
 • Основна проблема мобілізації - неможливість її прогнозування, а бронювання - неможливість контролювати статус процедури.
 • Можливість тимчасового виїзду айтівців за кордон - дуже важливий сигнал для іноземних клієнтів, що бізнес працює.
 • Важливо передбачити можливість виїзду за кордон не лише для штатних працівників, а й підрядників.
 • Дуальний курс, введений НБУ, негативно впливає на розвиток ІТ-сфери. Працівники втрачають 20-25 % доходу на валютних операціях, що стимулює виїзд спеціалістів за кордон та відтік надходжень.
 • Важливо досягти компроміс держави та бізнесу, щоб зберегти надходження валюти до країни. 

Третя дискусія детально розглянула питання інтелектуальної власності та захисту персональних даних в умовах воєнного стану. Міжнародна панельна дискусія  “Перспективи міжнародного партнерства в розвитку ІТ-індустрії” була присвячена плануванню та визначенню перспектив інтеграції української ІТ-індустрії до глобального ринку, специфіці роботи з міжнародними партнерами в нових військових реаліях.

Основні меседжі спікерів:

 • Іноземні клієнти та інвестори, вважають, що зараз постачання ІТ послуг в Україні ускладнене у зв’язку з війною. Тому необхідно якісно комунікувати іноземним партнерам та замовникам про реальний стан речей.
 • 70% працівників в ІТ-індустрії - чоловіки призивного віку. Існує великий ризик, пов’язаний з мобілізацією критичних спеціалістів та менеджерів проектів.
 • На міжнародному ринку український ІТ-продукт та послуги вважаються високоякісними і доступними по вартості, а, відтак, зберігають конкурентні переваги.

Під час сесії кeynote спікера Костянтина Соляра, партнера в Asters, керівника податкової практики та співкерівника практики приватних клієнтів була висвітлена тематика вимушеної релокації в країни ЄС та можливих податкових наслідків. Важливі аспекти, на яких наголосив спікер:

 • Необхідно визначити, за якими концепціями та підходами здійснюється оподаткування за кордоном.
 • Отримати статус податкового резидента в кожній країні легко, а втратити його важко.
 • Іноземне податкове резидентство не тягне за собою автоматичну його втрату в Україні.  

IT UKRAINE LEGAL CONFERENCE 2022 стала форумом для обговорення найактуальніших правових та бізнес питань для ІТ індустрії, яка проявляє виключну стійкість в умовах воєнного стану. Всі спікери були справжніми професіоналами із високим ступенем довіри.  Ми продовжуємо отримувати позитивні відгуки про захід від корпоративних юристів та інших учасників конференції, що дає нам стимул для продовження традиції проведення щорічної правової конференції, яка стала візитною карткою IT Ukraine, а також проводити інші подібні заходи,

- Катерина Олійник, Віце-президент з правових питань, IT Ukraine Association, партнер АО "Арцінгер", адвокат, патентний повірений, арбітр з розгляду доменних спорів (ВОІВ, Женева, Швейцарія) 

У рамках Stream#1.Legal наші експерти детально обговорили питання ГІГ – контрактів, мобілізації та процедури бронювання,  оподаткування ФОП та використання різних платіжних систем, особистих фінансів, ініціатив НБУ з діджиталізації фінансового сектору.

На Stream#2.Business були висвітлені теми роботи бізнесу за воєнними законами, трансформації бізнесу та ІТ-продуктів, процедури due diligence, пошуку іноземного фінансування для українських IT-компаній, юридичних та практичних аспектів ввезення гуманітарної допомоги, а також поточний стан на ринку праці в ІТ, рівень заробітних плат, поточний запит ринку на спеціалістів. 

Щиро дякуємо за підтримку нашим спонсорам юридичним фірмам Asters, Sayenko Kharenko та українській продуктовій IT-компанії LIGA ZAKON,  а також нашим інформаційним партнерам Emerging EuropeHappy MondaySPEKAIT-Association VinnytsiaIT Dnipro CommunityKharkiv IT ClusterIT-cluster KhmelnytskyiWork.ua.

Окрема подяка нашим спікерам та учасникам Конференції!

Зустрінемося наступного року!

Більше інформації про захід на сайті IT Ukraine Legal Conference 2022  

Відгуки  наших партнерів та учасників:

Ми вдячні Асоціації "IT Ukraine" за можливість долучитися до IT Ukraine Legal Conference 2022 та поділитися юридичною експертизою з питань оподаткування та трудового права. Власники компаній вимушені релокувати бізнес та персонал, адаптувати поточні процеси та стратегії до нової реальності. Сподіваємося, що виступи спікерів Asters, партнера Костянтина Соляра та радника Антона Сінцова, допоможуть їм справитися з цими завданнями та продовжити ефективну роботу як в Україні, так і за кордоном, 

- Олексій Урос, Директор з розвитку бізнесу, Asters

Юридична фірма Sayenko Kharenko була рада долучитися до експертів IT Ukraine Legal Conference. Сподіваюся мій виступ був цікавим та корисним. Дякуємо за можливість поділитися досвідом з колегами, адже ми всі працюємо на благо нашої країни та задля покращення умов ведення бізнесу в Україні,

- Віталій Оджиковський, радник, адвокат, Sayenko Kharenko

Війна суттєво відкоригувала всі наші плани і задуми на найближче майбутнє. Це стосується і бізнесу, і продуктової стратегії. Майданчик IT Ukraine Legal Conference 2022 дав можливість поділитися нашою історією трансформації бізнесу LIGA ZAKON та продукту LIGA360,

Євроінтеграційні та антиросійські процеси вивели нас на абсолютно новий рівень due diligence існуючих та потенційних ділових партнерів, клієнтів, постачальників. Тепер недостатньо перевірити компанію в українських реєстрах. Треба дивитися ширше. Ми у Liga360 працюємо над тим, аби додати дані з міжнародних реєстрів 140 країн світу, санкційні списки та дані світових медіа для удосконалення продукту до того рівня, щоб забезпечити комплексну перевірку компаній по усьому світу.

Війна значно прискорила деякі процеси у державі, серед яких - майбутня невідворотна турбулентність через відмову від «совкової» частини законодавства. Нам потрібно ставити український бізнес на «європейські рейки», прийняти, усвідомити і навчитися працювати за новими правилами. Виклик для бізнесу LIGA ZAKON та продукту LIGA360 - забезпечити простоту і ясність, аналітичну і консультативну підтримку бізнесу для подолання турбулентності і ми це зробимо, без сумніву,

- Євген Косянчук, Product manager LIGA360

Виклики - це потік замовлень від клієнтів з-за кордону, мобілізація ІТ-спеціалістів-чоловіків, фіксований курс валюти. Рішення - консолідація бізнесу і влади, щоб забезпечити ефективну і, головне, - прибуткову роботу галузі. Бізнес працює наразі за інерцією, проте якщо вже зараз не працювати над змінами, то виклики можуть перерости в проблематику. Учасники дискусії були оптимістичними і хочеться сподіватись, що надія на підсилення діалогу бізнес-влада є,

- Маріанна Коніна, Chief Public Engagement Officer, TECHIIA

Щиро вдячна за запрошення модерувати сесію щодо захисту персональних даних та інтелектуальної власності. Повномасштабна війна в Україні підсвітили важливість цих сфер: безпека українців та обороноздатність нашого економічного фронту. Маю надію, шо реформи, які тривають наразі в обох сферах, зараз значно пришвидшаться, в тому числі й за рахунок нових перспектив України, які відкрилися в зв’язку із отриманням статусу кандидата на вступ в ЄС,

- Тетяна Слабко, CIPP(e), адвокат (UA), радник з питань приватності, Wargaming

Перегляньте інші новини: