IТ-потенціал України та інвестиції: скільки потрібно і скільки можна

IТ-потенціал України та інвестиції: скільки потрібно і скільки можна

За підрахунками Aсоціації "ІТ Ukraine", обсяг експорту IT-послуг зріс приблизно з $3 млрд у 2016-му році до $3,6 млрд у 2017-му. Прогноз зростання експорту на поточний рік становить $4,5 млрд, а до 2025 року галузі пророкують зростання майже вдвічі.

Запорука успіху української IT-галузі, як і будь-якого іншого бізнесу, полягає в кваліфікованих кадрах, сприятливих умовах, правильному менеджменті та умінні розпоряджатися ресурсами.

Історично Україна завжди була центром розробки програмного забезпечення, технологічних рішень для аналізу і обробки даних. Важливу роль тут відіграє й рівень технічної освіти, яка розвивалася у нашій країні протягом десятиліть. Сьогодні ми маємо близько 16 тис. випускників технічних спеціальностей щорічно і займаємо лідерські позиції у світі за кількістю сертифікованих ІТ-фахівців. А провідні українські університети за підтримки бізнесу запускають освітні програми по найперспективнішим областям інформаційних технологій – Data і Computer Science, Artificial Intelligence, Internet of Things.

Без урахування працівників центрів підтримки, менеджерів і представників інших нетехнічних спеціальностей, зараз у галузі інформаційних технологій зайнято близько 116 тис. чоловік. Практично, це найбільша кількість розробників у Центральній та Східній Європі.

У всьому світі зростає попит на послуги у сфері інформаційних технологій. І тут ми можемо спостерігати ідеальну для ринку ситуацію, коли попит і пропозиція повністю відповідають один одному. А високий рівень освіти, про який вже говорилося вище, і європейський менталітет вигідно відрізняють нас від конкурентів.

До внутрішніх умов, які позитивно впливають на розвиток ІТ в Україні, можна віднести невтручання в сектор з боку держави протягом багатьох років. Добре це чи погано, але технології та інновації просто не викликали у можновладців якогось особливого інтересу, індустрії ніхто не перешкоджав, залишивши її розвиватися саму по собі. Зараз ця ситуація змінюється в позитивному ключі – позитивних сигналів від перших осіб уряду стає все більше.

Важливим фактором успіху для індустрії є й фіскальна політика – наявність «третьої групи» для фізичних осіб-підприємців замінює методи стимулювання галузі, які давно існують у наших сусідів.

Основним споживачем українських ІТ-послуг є США. На цю країну припадає близько 70% експорту галузі. Другий за обсягом ринок для нашої індустрії – це країни ЄС. По 7% припадає на Великобританію і Німеччину, ще 7% – на інші країни Європейського Союзу. Окремим рядком можна виділити й Ізраїль, куди поставляється 5% від сукупного обсягу українського експорту ІТ-послуг. Решта 4% розподілені між іншими країнами світу.

За результатами поточного року переважна кількість представників галузі очікує помітного зростання – 20-30%. Це підтверджують і результати дослідження PwC, чиї дані індустрія вважає найбільш точними. Разом зі зростанням фінансових показників збільшиться й кількість фахівців, зайнятих у галузі – зі 116 тис. до 144 тис. чоловік.

Згідно з актуальними даними від інвестиційного фонду Insoft Capital, що спеціалізується на інвестиціях в аутсорсингові компанії в Україні та Східній Європі, ключовими параметрами, за якими потенційні інвестори оцінюють представників сегмента ITO (IT Outsourcing), є обсяг продажів, кількість співробітників у компанії або ж обсяг продажів на одного співробітника, рентабельність за показником EBITDA, клієнтський портфель і його диверсифікація, спеціалізація компанії, обсяг та вік дебіторської заборгованості, рівень менеджменту і якість бізнес-процесів.

Дані параметри – вкрай репрезентативні, і не втратять своєї актуальності в найближчі роки. Звичайно, оскільки ринок динамічно розвивається, зміни відбудуться в бенчмарках, на які інвестор буде орієнтуватися, і за якими буде відбуватися порівняння компаній для інвестицій.

Найцікавішими містами для інвесторів сьогодні є Київ і Львів, що логічно, адже саме тут зосереджена найбільша кількість IT-компаній. Харків, Одеса і Дніпро також цікаві для інвестицій.

Якщо не з'явиться непередбачених регуляторних бар'єрів, а політична ситуація всередині країни буде стабільною, український ринок ІТ-послуг чекають розвиток і зростання. До 2020 року кількість інженерів зросте практично удвічі – до, приблизно, 200 тис. спеціалістів, а обсяг валютної виручки, за підрахунками PwC, складе $5,4 млрд (за підсумками 2017 року ця цифра становила $3,6 млрд). Безумовно, будуть розвиватися і продуктові напрямки – цьому посприяють як розвиток стартап-культури, так і велика кількість іноземних інвестицій у даний сектор.

Позитивний вплив на галузь можуть надати преференції з боку держави. Тут гарним прикладом може бути декрет "Про розвиток цифрової економіки", не так давно підписаний в Білорусі. Подібний захід надасть безліч нових можливостей для розвитку сфери інформаційних технологій в Україні.

Важливу роль у розвитку індустрії зіграє й те, як ми зможемо просувати Україну як привабливий бренд на міжнародній арені. Незважаючи на всі успіхи вітчизняної ІТ-галузі у світі, все ж в уявленнях потенційних іноземних партнерів про Україну існують «білі плями» і невиправдані упередження.

Один із способів виправити цю ситуацію – активно розповідати про себе в рамках великих міжнародних подій і майданчиків. Наприклад, цієї середи, 24 січня, під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі, представники вітчизняної ІТ-галузі виступлять з панеллю, присвяченою експертизі українських розробників в Data Science.

Вже сьогодні наші ІТ-компанії активно зміцнюють свої позиції у найбільш перспективних технологічних напрямках: Data Science, AR/VR, машинне навчання, штучний інтелект, і можуть похвалитися великою кількістю успішно реалізованих кейсів у даних областях. Подібні історії зможуть позитивно вплинути на імідж України як країни з високим технологічним потенціалом, що однозначно спричинить розвиток галузі у перспективі декількох років.

Перегляньте інші статті: