Ігор Бєда, GlobalLogic Ukraine: Модернізація освіти – фундамент для зростання індустрії

Модернізація освіти – фундамент для зростання індустрії

За плечима Ігоря Бєди понад 17 років досвіду в індустрії розробки програмного забезпечення – як в Україні, так і за її межами. Кар’єру у GlobalLogic Ігор розпочав у 2007 році в ролі менеджера проектів у сферах телекомунікацій, розробки мобільних додатків і вбудованих систем.

Сьогодні, обіймаючи посаду керуючого директора українського офісу компанії, Ігор відповідає за всю діяльність GlobalLogic у регіоні: від розвитку бізнесу та розробки програмного забезпечення до маркетингу, інфраструктури і утримання талановитих спеціалістів.
Під його керівництвом GlobalLogic Ukraine пройшла низку ефективних трансформацій та підійшла до позначки у 4000 спеціалістів, що співпрацюють з компанією.

У рамках галузевого дослідження ми поспілкувалися з топ-менеджером однієї з найбільших ІТ-компаній країни щодо розвитку індустрії, бар’єрів, перспектив та першочергових завдань для гравців ринку.

Поточні бізнес-показники

За останній фінансовий рік (1 квітня 2017 – 31 березня 2018) компанія GlobalLogic в Україні показала чудові результати – ми зросли майже на 24%. З року в рік ми перевиконуємо ключові бізнес-цілі і зростаємо суттєво швидше за ринок. Це важливо для розвитку усієї компанії, оскільки Україна – одна з ключових локацій GlobalLogic за кількістю інженерів та розміром бізнесу. На сьогодні ми ведемо роботу над 300 проектами для клієнтів, які є лідерами у різноманітних галузях: від автомобілебудування до медицини, від медіа до телекомунікацій та фінансових технологій.

У 2018 році у GlobalLogic з’явився новий стратегічний інвестор – міжнародна компанія Partners Group зі штаб-квартирою у Швейцарії. За результатами угоди між Partners Group та попереднім інвестором Apax Partners, GlobalLogic оцінили у понад $2 млрд. Це дуже висока ринкова оцінка, яка говорить про те, що інвестори вірять у перспективи компанії та її подальший розвиток.

У поточному фінансовому році ми також випереджаємо плани щодо зростання компанії. Є всі підстави вважати, що ми не лише повторимо, а й перевершимо успіх минулого року.

Якщо говорити про кадровий капітал, то за останні 12 місяців наша компанія в Україні зросла більш, ніж на 600 осіб. Таким чином, зростання кількості інженерів склало понад 20%. Оскільки розвиток будь-якого сервісного бізнесу залежить від кількості фахівців, ми однозначно плануємо зростати і в майбутньому. Причому швидкість нашого зростання за останні кілька років тільки збільшується. Наша компанія майже подолала позначку в 4000 фахівців, хоча лише рік тому нас було трохи більше 3000.

Клієнтська географія

Переважна частина наших клієнтів приходить із США, на другому місці Європа. Я переконаний, що кількість європейських замовників компанії буде зростати, в чому нам допомагають наші колеги з Польщі, Словаччини та Хорватії. Спільними зусиллями нам легше отримувати нових клієнтів і бізнес, частина якого приходить в Україну.

Присутність в Україні та регіональна спеціалізація

Головний офіс українського підрозділу GlobalLogic знаходиться у Києві. Він же, за сумісництвом, наш найбільший центр розробки. Разом з невеликим офісом у Миколаєві це майже 2000 осіб. До позначки у 1000 фахівців наближається наш офіс в Харкові. За минулий рік ми виросли на 46% за кількостю інженерів і зараз ми займаємо 6 з половиною із 9 поверхів місцевого бізнес-центру. Нещодавно досяг позначки в 1000 консультантів наш офіс у Львові. Вже зараз ми повністю зайняли бізнес-центр в історичній частині міста і відкрили другий офіс, збудований спеціально для GlobalLogic. Важливо відзначити, що ми ростемо у всіх локаціях нашої присутності і активно готуємо місцеву інфраструктуру під наше майбутнє зростання.

Регіональна спеціалізація була притаманною для компанії раніше. Наприклад, в нашому харківському офісі ми більше займалися медичними проектами, а розробка так званих вбудованих систем була сильніше розвинена у Львові. Зараз, за моїми відчуттями, ці відмінності стираються. Наприклад, медичні проекти у нас майже в рівній мірі представлені і у Харкові і у Львові, а з недавнього часу – ще й у Києві. Те ж стосується й інших напрямків. Ми віримо в успіх розподілених команд, тому намагаємося розвивати ту чи іншу експертизу не тільки там, де звикли, а й там, де є кваліфіковані фахівці потрібного нам профілю. Це перевага глобальної компанії, і ми її активно використовуємо.

Трудова міграція

За нашими спостереженнями, масовий переїзд фахівців, який почався кілька років тому, сповільнився. Деякі з тих, хто полишив країну, стали повертатися назад. Причин для цього кілька. По-перше, ситуація в Україні багато в чому стабілізувалася, що зняло внутрішню тривогу і напруженість. По-друге, з розвитком ринку в Україні заходить все більше нових IT-проектів, які відкривають можливості роботи з новими технологіями і створення речей, здатних змінювати життя людей в усьому світі.

Комп'ютерний зір і самокеровані автомобілі, роботи-хірурги та системи аналізу фінансових ринків, технології трансляції медіаконтенту через хмарні сервіси і найсучасніші системи для освіти – все це і багато іншого ви можете створювати в Україні разом з командою GlobalLogic. І для цього не потрібно нікуди переїжджати.

Звичайно, ми готові підтримати фахівців, які вирішили будувати свою кар'єру за межами країни. І як глобальна компанія ми маємо для цього всі можливості. Але мені приємно усвідомлювати, що сьогодні наші спеціалісти вибирають переїзд не тому, що їх щось не влаштовує в Україні. Швидше це пошук додаткових кар'єрних можливостей, які вони поки що можуть реалізувати тільки за її межами.

Іноземні спеціалісти

В українському офісі GlobalLogic є й іноземні фахівці, хоча, звичайно, це ще не дуже поширена практика. В основному, це іноземці з глибокими знаннями певного технологічного домену або індустрії, яких просто немає в Україні. В основному такі експерти консультують нас в певних напрямках і допомагають розвивати експертизу, яка у нас поки що відсутня.

Але я переконаний, що зі спрощенням реєстрації іноземців, якого ми досягли зусиллями Асоціації «IT України» цього року та над яким продовжимо працювати і надалі, кількість зарубіжних IT-фахівців в Україні зростатиме. Наш ринок дуже привабливий для жителів сусідніх країн, де компенсації для IT-інженерів прив'язані до місцевої валюти. Я вважаю, що варто активніше рекламувати кар'єрні можливості в Україні серед наших сусідів, і тоді іноземні фахівці до нас потягнуться.

Проекти для локальних клієнтів

У нас є проекти для внутрішнього ринку. Їх небагато, оскільки попит на внутрішньому IT-ринку, як і його обсяг, досить малий, що відображає загальний стан економіки країни. Зазвичай споживачами наших послуг є великі міжнародні R&D-розробники, а наразі подібних компаній в країні практично немає.

Більшість того, що ми робимо для вітчизняного споживача – це частина корпоративної соціальної відповідальності, наше прагнення підтримувати важливі і потрібні ініціативи в Україні. Наприклад, наші провідні інженери допомагають створювати нові системи управління військами – починаючи від програмної архітектури і закінчуючи користувацьким інтерфейсом. Створена з нашою допомогою система є унікальною, оскільки базується на найновітніших стандартах НАТО. Це не єдиний, але дуже показовий приклад того, як знання і навички українських інженерів, які вони здобули в проектах для іноземних замовників, допомагають вирішувати важливі завдання всередині країни.

У рамках нашої соціальної відповідальності інженери GlobalLogic також консультують інші проекти та ініціативи, допомагаючи знайти оптимальні архітектурні та технічні вирішення їхніх завдань. Підключаючись до таких проектів на громадських засадах, ми

ділимося нашим унікальним досвідом у технологіях і рішеннях для різних індустрій. Це дозволяє побудувати роботу належним чином із самого спочатку та істотно скоротити час і витрати на створення готових рішень. За останній рік подібним чином ми почали і продовжуємо співпрацювати з такими організаціями як BRDO та Охмадит, з проектами «Національна електронна система охорони здоров'я eHealth» та Veteran Hub.

Внутрішній ринок: поточна ситуація та перспективи

Будь-який ринок базується на двох важливих елементах: наявність платоспроможного попиту на товари або послуги та пропозиція таких товарів. Існування пропозиції програмних продуктів і сервісів, а також послуг із їхньої розробки залежить від навичок і умінь людей, здатних ці продукти створювати.

Я переконаний, що сервісні компанії на кшталт нашої допомагають формувати цю пропозицію всередині країни. Щоб створювати свої продукти і сервіси, важливо не тільки мати навички програмування, а й розуміти, як функціонує бізнес і як за допомогою програмних продуктів вирішувати ті чи інші бізнес-задачі. Всі ці знання українські інженери отримують, співпрацюючи з провідними світовими брендами разом із GlobalLogic. Тільки навчившись на високому рівні створювати продукти та сервіси для інших, ви зможете добре робити це для власного використання. Таким чином сервісна індустрія розробки програмного забезпечення формує нове покоління інженерів, здатних вирішувати завдання конкретного бізнесу і його клієнтів.

Друга частина цієї історії – платоспроможний попит. Чим розвиненіша економіка країни, тим більше в ній ресурсів для інвестицій у високі технології. І тут наша індустрія робить свій посильний внесок, підтримуючи притік валюти у вітчизняну економіку. Це і податки, які ми платимо як компанія (до слова, вже кілька років поспіль GlobalLogic в Україні входить до переліку великих платників податків відповідно до критеріїв Державної фіскальної служби). Тут же і системний попит, який ми створюємо на ринку офісної нерухомості та супутніх сервісів.

Але ще важливіше те, куди витрачають зароблені в IT-секторі гроші наші технічні фахівці. Вони створюють попит на споживчі послуги та товари внутрішнього ринку в галузі освіти, страхування, медицини, оренди та купівлі нерухомості, різноманітних побутових послуг тощо. Згідно з дослідженнями, один технічний фахівець створює до 4 робочих місць в суміжних індустріях. Крім того, що інженери витрачають ці гроші всередині країни, вони ще формують певні стандарти споживання послуг, які вони бачили в інших країнах, відвідуючи замовників за кордоном.

Наведу простий приклад із приватною клінікою. Чим більше у неї клієнтів, тим більше фінансових можливостей для створення якісної CRM-системи, веб-сайту з особистим кабінетом і можливістю онлайн-запису на прийом, власного чатбота для популярних месенджерів і т.п. Саме таким чином і формується платоспроможний попит на IT-рішення всередині країни. До слова, законопроект про податок на виведений капітал, підтриманий Асоціацією «IT України», – ще один реальний інструмент, який сприятиме ще більшим інвестиціям в українську економіку з боку не тільки IT-компаній, але і будь-яких інших бізнесів.

Перспективи та бар'єри для української ІТ-галузі

Глобальний інтерес до інформаційних технологій, цифрова трансформація окремих бізнесів і цілих індустрій створюють сприятливу кон'юнктуру на міжнародному ринку. Попит на високотехнологічні R&D-послуги, створення цифрових продуктів і сервісів (це ключові спеціалізації GlobalLogic) продовжує збільшуватися. Все це сприяє нашому зростанню і в Україні.

Серед чинників, здатних уповільнити наше зростання, – загальний імідж України у світі, політична і економічна нестабільність, не завжди достатня прозорість і передбачуваність умов ведення бізнесу.

Та найважливіший фактор, який стримує розвиток індустрії, на мою думку, це кількість IT-фахівців на ринку. За деякими оцінками, технічні ВНЗ країни випускають близько 16 тис. молодих фахівців щорічно, тоді як потреби індустрії – понад 20 тис. При цьому важливо враховувати, що не всі випускники готові брати участь у проектах для іноземних замовників відразу після університетської лави. Ключове завдання, яке нам належить вирішити, – допомогти українським вишам випускати більше спеціалістів, здатних брати участь у комерційних проектах відразу після закінчення ВНЗ. Я вірю, що ми можемо вирішити цю задачу на рівні стратегічної співпраці бізнесу і системи вищої освіти. Саме вирішення освітнього питання закладе фундамент для подальшого зростання індустрії в довгостроковій перспективі. Зрозуміло, і індустрія в цілому, і окремі компанії активно сприяють модернізації системи освіти.

Наприклад, компанія GlobalLogic активно співпрацює з провідними технічними вузами країни. Тільки протягом цього року ми відкрили або відкриємо найближчим часом 4 університетські лабораторії. Крім цього, активно передаємо університетам сучасну комп'ютерну техніку, проводимо лекції і семінари, підтримуємо академічні заходи. Вже багато років поспіль ми проводимо спільні курси для молодих і досвідчених технічних фахівців – GL BaseCamp і GL ProCamp відповідно. Ще кілька років тому ці програми були точковими і охоплювали максимум десятки людей на рік, а вже минулого року загальна кількість їхніх випускників перевищила позначку в 350 осіб. Цього року їх однозначно буде ще більше.

Побудувавши системну роботу в сфері освіти, ми об'єднали всі наші різнобічні активності під єдиним брендом GlobalLogic Education. Ми – одна з небагатьох IT-компаній, яка так системно працює з університетами в Україні. І ми стали першими, хто зробив це, серед усіх представництв GlobalLogic у світі. Таким чином Україна задає тренд зі співробітництва з вишами для нашої глобальної компанії.

Пріоритети для гравців ринку

Я готовий виділити три напрямки, де консолідація всіх учасників індустрії найбільш важлива. По-перше, це системний підхід індустрії до розвитку системи освіти і, насамперед, вищої технічної освіти.

По-друге, це консолідація зусиль для реформування податкового законодавства і збереження умов, які дозволяють індустрії розвиватися і бути конкурентоспроможною на міжнародному рівні.

По-третє, це спільні зусилля зі зміцнення позитивного іміджу України на міжнародній арені. Нам важливо, щоб про Україну менше говорили в контексті корупції і війни, а більше – у світлі нашої участі в світовій економіці, інновацій і стратегічного партнерства з провідними міжнародними брендами. І це саме те, що ми з вами робимо сьогодні.

: