20 липня в Україні розпочався 5-й етап вакцинації. З цього моменту кожен охочий українець від 18 років може вакцинуватися, виключень немає. Станом на 16 серпня проведено 7 793 098 вакцинацій, повністю вакциновано 2 791 305 осіб. А це означає, що вакциновано 6,74% населення. Малувато, правда? Для порівняння, в ОАЕ вакциновано 71% населення, в Данії — 64%, в Литві — 50%.
ЧОМУ МИ ВЗЯЛИСЬ ЗА ВАКЦИНАЦІЮ АЙТІШНИКІВ
Для досягнення загальнонаціональних цілей важливо об’єднувати ресурси і діяти злагоджено. Рік тому ми вже стикалися з подібним квестом під час кампанії #AntiVirus, коли консолідували зусилля і допомогали лікарям в боротьбі з СOVID-19. Випадок з колективною вакцинацією не став виключенням. Завдання звучало так: в максимально стислі строки вакцинувати якомога більшу кількість IT-спеціалістів.
Наша історія колективної вакцинації почалась в квітні 2021 року. Тоді до Aсоціації “IT Ukraine” почали звертатися компанії-учасниці із запитом на вакцинацію від співробітників. Організувати процес самотужки було важко — вакцина закуповується лише державою шляхом держзакупівель. Виходом стало рішення об'єднувати ресурси і подавати колективного листа від індустрії в МОЗ. Якраз в цей час з’явилась і постанова МОЗ про колективну вакцинацію. Вона стверджувала, що будь-який колектив, який складається з 50+ осіб, може вакцинувати своїх співробітників. Для цього потрібно було лише зібрати команду охочих в місці, яке відповідає усім санітарним нормам.
Тоді ми сконтактували з МОЗ та ініціювали 17 травня зустріч, метою якої було організувати колективну вакцинацію IT-спеціалістів під егідою Асоціації. На зустріч ми запросили і представників IT-кластерів: цей крок мав допомогти нам організувати вакцинацію в регіонах. Цікаво, що на той момент деякі IT-компанії вже подали колективні заявки самостійно, проте вони не отримували відповіді.
3 причини, чому ми вирішили ініціювати кампанію колективної вакцинації IT-спеціалістів в Україні:
- запит від наших учасників
Станом на квітень 2021 року кожна друга компанія-учасниця Асоціації звернулась до нас із проханням про допомогу. В самих же компаніях запит йшов напряму від IT-спеціалістів. Нагадуємо, що станом на 17 серпня 2021 року, Асоціація налічує 72 компані-учасниці, які об’єднують більше 50 тис. IT-спеціалістів;
- налагоджена система взаємодії з МОЗ і партнерами
Наш досвід в організації кампанії #AntiVirus по допомозі лікарям в боротьбі з COVID-19 був успішним, тож ми вирішили координувати процес вакцинації;
- проактивність IT-спеціалістів
Айтішники — доволі прогресивна група населення, тож ми сподівались, що вони стануть амбасадорами вакцинації в Україні.
ФОРМУЄМО СПИСКИ БАЖАЮЧИХ ВАКЦИНУВАТИСЯ
Після зустрічі з МОЗ, ми отримали тиждень на те, щоб зібрати списки охочих вакцинуватися від IT-компаній та кластерів. Список, який ми подали в МОЗ, налічував більше 30 тис. IT-спеціалістів. Якщо говорити про географію кампанії, то на старті вона налічувала 19 міст України. Лише по Києву було 13 тис. бажаючих вакцинуватися.
IT-компанії мали 3 варіанти участі в кампанії колективної вакцинації: подати список бажаючих через IT Ukraine / через IT-кластер / використати обидва варіанти.
СПИСКИ ГОТОВІ: ЩО ДАЛІ?
Отже, списки готові. Нашим завданням було надалі надіслати листа в МОЗ, отримати підтвердження від них і — найголовніше — контакти регіональних координаторів по вакцинації в регіонах. Саме вони відповідають за розподілення вакцини в регіоні, виїзд медичних бригад на місця тощо. Найпершим відгукнувся Київ, тож ми сконтактували з координатором і нарешті стартували. В рамках першої партії вакцини розподілення між компаніями-учасницями відбулось наступним чином: ми поділили її між великими, середніми і малими компаніями пропорційно, які першими зі списку відгукнулись на пропозицію вакцинуватися.
Станом на 16 серпня ми отримали 3 поставки вакцини від МОЗ:
- 1,5 тис. Pfizer
- 2,5 тис. Pfizer
- 3,5 тис. Moderna.
Якщо ж говорити мовою цифр, то йдеться про близько 8 тис. вакцинованих IT-спеціалістів тільки у Києві, більше 70 виїздів медичних бригад, 50 IT-компаній, які долучились до процесу вакцинації. Варто також врахувати, що медична бригада за 1 виїзд може вакцинувати +- 120-150 осіб, якщо дві медичні бригади працюють одночасно, то близько 300 осіб. Тож у великих компаніях процес побудувати було трошки легше. Якщо мова йшлася про меншу кількість бажаючих від компанії, ми їх об’єднували на базі 1 компанії. Також Асоціація організувала процес вакцинації і в київському БЦ Astartа, куди приїжджали IT-фахівці.
Також за нашої участі відбулась і вакцинація в регіонах: близько 600-700 айтішників вакцинувались на базі IT-кластеру в Чернігові, 4000 — через IT Dnipro Community, близько 1000 — в Одесі.
З ЯКИМИ ТРУДНОЩАМИ МИ ЗІТКНУЛИСЯ
Ми вакцинували більше 8 тис. IT-спеціалістів вакцинами Pfizer і Moderna. Деякі спеціалісти хочуть вакцинуватися саме вакциною Pfizer і мають упередження щодо інших наявних в Україні вакцин. І це попри той факт, що IT-компанії проводять роз’яснювальну роботу серед співробітників.
3-тя поставка Moderna “пішла” не так активно: ми могли отримати і більшу її кількість — 6-8 тис., проте не зібрали бажаючих. Важливо підкреслити, що компанії проводять роз’яснювальну роботу серед співробітників в контексті вакцинації. Розповідають про різні вакцини, чим вони відрізняються тощо.
Наш стартовий список в 30 тис. бажаючих вакцинуватися став доволі таки умовним. Ми розуміємо, що зараз ситуація змінилась: частина людей вже вакцинувалися, хтось передумав, хтось пішов у відпустку. Актуалізація даних потребує багато ресурсів — як зі сторони компаній, так і Асоціації. Щотижня ми отримуємо від МОЗ актуальну інформацію про кількість наявної вакцини, яку можемо отримати по нашим спискам. Далі наше завдання — сповістити актуальну інформацію компаніям, умовно “розподілити” вакцину між ними і скоординувати з медичними бригадами. Це постійний і доволі ресурсозатратний процес.
ЩО В РЕЗУЛЬТАТІ
Станом на 17 серпня усі наші 72 компанії-учасниці та партнери Асоціації залучені до кампанії колективної вакцинації. Крім цього, ми отримали запити від 15+ IT-компаній, які поки що не є учасниками ITU ком’юніті, проте для нас важливо підтримувати їх в такій важливій справі. Ми отримали більше 8 тис. доз вакцин Pfizer та Moderna та вакцинували айтішників в Києві та регіонах.
Кампанія колективної вакцинації триває і ми дуже вдячні за партнерство команді Міністерства здоров’я України та численним медичним бригадам, в руках яких чи не в буквальному сенсі наше здоров’я. Ми вдячні IT-кластерами за синергію в роботі, IT-компаніям за проактивність і оперативно вибудувані процеси, IT-спеціалістам — за відповідальне ставлення до здоров’я свого та оточуючих. Без усіх вас ця кампанія не була б можливою. Вкотре перенонуємось, що проактивність та синергія зусиль бізнесу та держави здатні подолати будь-які виклики.