Асоціація звернулась до Уряду з пропозиціями щодо ІТ-індустрії

Асоціація звернулась до Уряду з пропозиціями щодо ІТ-індустрії

Нещодавно під головуванням Прем‘єр-міністра України Дениса Шмигаля, відбулась урядова нарада щодо заходів, які дозволять збільшити експорт українських товарів та послуг. ІТ-індустрію на цій зустрічі представляв Єфрем Лащук, директор з політико-правових питань Асоціації “IT Ukraine”. 

На урядовій нараді розглядались питання, у вирішенні яких ІТ-галузь зацікавлена найбільше:

  • надання можливості тимчасового виїзду за кордон чоловікам – військовозобовʼязаним під час воєнного стану; 
  • запуск механізму бронювання працівників ІТ-компаній; 
  • звільнення від сплати ПДВ операцій з постачання програмної продукції з 2023 по 2028 рік. 

Прем’єр-міністр України підтвердив, що Уряд дозволить продовження на 2 місяці бронювання працівників, які вже були заброньовані підприємствами, установами та організаціями. Водночас, механізм єВідрядження наразі доопрацьовується, оскільки положення постанови про внесення застави у розмірі 200 тис. грн викликало значний негативний суспільний резонанс. 

За підсумками наради Асоціаця направила Міністерству економіки пропозиції щодо заходів, які сприятимуть збільшенню експорту товарів та послуг українськими ІТ-компаніями.

  1. Надання можливості військовозобовʼязаним чоловікам, які є засновниками, керівниками або працівниками ІТ-компаній, а також ІТ-фахівцям – фізичним особам – підприємцям, тимчасово виїжджати за кордон під час дії воєнного стану не менш, ніж на 14 днів для потреб ведення бізнесу в порядку оформлення «єВідрядження». Нагадаємо, що Асоціація була ініціатором розроблення та впровадження механізму тимчасового виїзду ІТ-фахівців за кордон під час воєнного стану. 
  2. Якнайшвидше запровадження механізму бронювання військовозобовʼязаних, які працюють в ІТ-компаніях або надають таким компаніям послуги як фізичні особи – підприємці. Асоціація розробила пропозиції щодо формування порядку та критеріїв віднесення суб’єктів господарювання до підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також до проєкту Закону № 7687 від 22 серпня 2022 року «Про внесення змін до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час». Асоціація пропонує бронювати військовозобов’язаних, які наймаються як працівники або залучаються за контрактом як фізичні особи – підприємці чи як гіг-спеціалісти відповідно до Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період мають бути не лише юридичні особи (підприємства,  установи і організації), а й фізичні особи – підприємці. Тому такими субʼєктами повинні виступати «суб’єкти господарювання та неприбуткові організації».

Асоціація  також підготувала проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 194 від 03 березня 2022 року про «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» щодо встановлення критеріїв для визначення суб’єктів господарювання та неприбуткових організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період». 

Критерії для визначення зазначених субʼєктів Асоціація запропонувала у нормі такого змісту: «Міністерство економіки, відповідно до абзацу 5 частини першої статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», перевіряє суб’єктів господарювання та неприбуткові організації, які є критично важливими для функціонування економіки та (або) забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, на відповідність таким критеріям:

 

  • розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам кожного календарного місяця становить не менше 20 тисяч гривень;
  • кількість найманих працівників складає не менше 10 осіб;
  • юридична особа не має податкового боргу, загальна сума якого становить понад 10 мінімальних заробітних плат (виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного календарного року)».

 

  1. Продовження терміну дії звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання програмної продукції до 2028 року для підтримки бізнесу, який працює на користь українських замовників (такими замовниками виступає на лише бізнес, а й державні та комунальні підприємства, установи та організації). Асоціація звернулись до Міністерства економіки України та до Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики з проханням про підтримку проєкту Закону України № 7611 від 28 липня 2022 року «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (щодо пролонгації особливостей оподаткування програмної продукції)». Відміна діючої норми призведе до збільшення податкового навантаження на ІТ-компанії, які орієнтовані на український ринок, а також до підвищення вартості розробки програмного забезпечення та програмних продуктів на 20%, а відповідно – до зменшення конкурентоздатності компаній з центрами розробки в Україні. Ймовірним наслідком відміни норми може стати скорочення високооплачуваних робочих місць в індустрії, а також зменшення видатків компаній на соціальні та благодійні проєкти. Хоча саме на базі українських ІТ-компаній створені та підтримуються численні волонтерські профільні платформи, які допомагають Збройним Силам України та відповідним благодійним фондам.

 

Перегляньте інші новини: