З 2023 року Асоціація IT Ukraine системно працює над проєктом «Ворожий софт», який спрямований на заборону російського програмного забезпечення та сприяння переходу на безпечні українські та міжнародні рішення.
Виконавча директорка Асоціації IT Ukraine Марія Шевчук поділилася ключовими думками в рамках реалізації проєкту у статті «Економічної правди»:
- Варто забороняти не діяльність компаній, а саме ворожий програмний продукт. Попередні спроби були неефективними: підсанкційні постачальники змінювали назви та юрособи й продовжували працювати. Новий підхід має чітко визначати критерії «ворожого» програмного забезпечення.
- BAS не є альтернативою 1С. Продукт, який роками позиціонували в Україні як європейську альтернативу 1С, технічно базується на тій самій платформі з ідентичною архітектурою та кодом. Його досі активно продають і впроваджують.
- Новий законопроєкт має регулювати діяльність всього ланцюга ринку: продавців російського ПЗ, інтеграторів, які його впроваджують та кінцевих користувачів. Для перших двох категорій мають діяти відповідні заборони та обмеження, для користувачів – перехідний період і можливість підготуватися до заміни ПЗ.
- Для великого бізнесу головна проблема – не вартість ліцензій 1С чи відсутність альтернатив. Наші дослідження показують, що на ринку вже є достатньо сучасних рішень для обліку. Основний бар’єр – небажання змінювати систему, яка роками здається звичною та некритичною для бізнесу.
- За роки роботи на 1С компанії вибудували навколо неї бізнес-процеси та кастомні рішення. Тому перехід на інше ПЗ часто означає перебудову значної частини ІТ-системи. Водночас сучасні альтернативи на українському ринку вже є.
Сьогодні відкладати перехід стає дедалі ризикованіше. За перше півріччя 2026 року CERT-UA опрацювала 3309 кіберінцидентів – на 9,6% більше, ніж за аналогічний період 2025 року.
Також із матеріалу ви дізнаєтесь про:
- Масштаби в держсекторі: державні установи витратили на російське ПЗ 1,2 млрд грн уже після початку повномасштабного вторгнення
- Софт в армії та «Дії»: вимоги щодо знання 1С чи BAS зустрічаються у вакансіях ДП «Дія», військових частин, ТЦК та оборонних підприємств
- Умови в defense-секторі: постачальники продовольства для ЗСУ зобов’язані відмовитися від забороненого софту для інтеграції з системами Міноборони, тоді як для виробників озброєння така вимога в контрактах наразі не є обов’язковою
- Критичні ризики: чому використання російського ПЗ створює загрозу «ланцюжка постачання», коли через оновлення в систему можуть потрапити «закладки» спецслужб, як це було з вірусом NotPetya
- Проблеми законодавства: чому санкції проти компаній-розробників не зупинили використання самих продуктів і чому в Україні досі не запроваджено штрафи за роботу з ворожим софтом
Більше – у статті «Економічної правди» https://epravda.com.ua/tehnologiji/ukrajinskiy-biznes-dosi-vikoristovuye-rosiyskiy-soft-riziki-ta-zakonodavstvo-824465/