30 років розвитку українського IT: частина ІІ

30 років розвитку українського IT: частина ІІ

Ми продовжуємо розповідати про розвиток IT-індустрії в Україні в період з початку 90-х рр. і до сучасності. В першій частині спецпроєкту ми зробили екскурс у відносини бізнесу із владою, стан освіти, розвиток міжнародних відносин та поділились розповідями провідних IT-компаній про ці періоди. У другій частині ми продовжимо цей тренд разом з компаніями Sigma Software, N-iX, MGID, JEVERA, Прозорро.Продажі, Future Processing Ukraine, TECHIIA, Introduct Group та Avenga. 

Sigma Software, заснована у 2002 році, 19 років на ринку

1990-ті: Беззаконня. Винахідливість. Лоукост

В 90-і ніхто не знав, як працює західний бізнес, в Україні не працювали фінансові системи та закони. Знання про технології були важкодоступні, тому IT — це був щоденний learning by doing. Треба було працювати з тим, що хотів клієнт, а з тим, що ти вже знаєш і вмієш. Нашою перевагою тоді була невисока ціна. Будь-який клієнт і контракт був бажаним, тому ті, хто чогось прагнули, працювали 24/7, опановуючи технології в процесі та щодня шукаючи рішення задач, з якими вони ніколи не стикалися до цього. 

2021: Професіоналізм. Продукти. Глобальність

Зараз клієнти сприймають Україну вже не як low cost, а країну з талановитими інженерами, спроможними надавати IT сервіси з доданою вартістю, створювати інноваційні рішення та продукти самостійно і в партнерстві. Українські стартапи підіймають мільйони інвестицій під багатомільйонні (а інколи і мільярдні) оцінки інвестфондів. 

Я впевнений, що зараз вже не лишилося глобальних брендів, які не працюють з українськими IT компаніями чи розробниками. Ми створюємо все більше власних продуктів. І цей тренд буде лише зростати, особливо за умови спільних зусиль для розвитку нашого технологічного бренду та збереження сприятливих умов для роботи.

N-iX, заснована у 2002 році, 19 років на ринку

1990-ті: Підприємництво, амбітність, відповідальність 

N-iX починався з амбітної ідеї двох партнерів та готовності брати на себе відповідальність за розробку якісних технологічних рішень для партнерів з усього світу. ІТ-сфера була менш динамічною, з меншою кількістю кваліфікованих фахівців та більшою кількістю ризиків. Але вже тоді ми ставили собі амбітні цілі та інвестували в галузь і розвиток майбутніх фахівців. 

 

2021: Співпраця, гнучкість, глобальність 

Українська ІТ-галузь завжди вирізнялася вмінням об'єднуватися заради досягнення спільних цілей та готовністю адаптуватися до нових умов. Зараз, як ніколи раніше, ми сміливо знаходимо нові шляхи для співпраці, побудови стосунків з талановитими фахівцями та глобальними партнерами, де б вони не знаходилися, а також гнучко реагуємо на будь-які зміни як в Україні, так і світі.  Окрім цього, українські фахівці стали більш кваліфікованими та з легкістю складають конкуренцію нашим іноземним колегам.

MGID, заснована у 2008 році, 13 років на ринку

1990-ті: Локальність, невизначеність та перспективність

Локальність: адже на започаткуванні розвитку інтернету більшість українських сервісів та компаній, зокрема IT, створювались із фокусом на локальний ринок. Невизначеність та перспективність: у продуктових IT-компаніях спершу мало хто розумів, як можна заробити на цьому бізнесі, однак всі відчували, що за цією сферою майбутнє. Саме наприкінці дев’яностих були закладені засади цифрової трансформації українського ринку.

2021: Глобальність, інноваційність та швидкість

Інноваційність та швидкість виходу продукту на ринок — запорука успіху будь-якої продуктової IT-компанії. Ці два фактора притаманні багатьом українським бізнесам, які досягли успіху та визнання вдома і за межами країни. Відносно невеликий український ринок дав поштовх шукати клієнтів і можливості по всьому світу; переймати міжнародний досвід та вибудовувати круті команди і продукти. Дві українські компанії People.AI и Grammarly вже стали єдинорогами, і це — тільки початок.

JEVERA, заснована у 2009 році, 12 років на ринку

1990-ті: Стрімкість. Самостійність. Стереотипи

В часи, коли була заснована JEVERA, 2010-х роках, ІТ-сфера дуже стрімко розвивалось. Мова йшла вже про міжнародне партнерство, великі контракти та глобальні проекти. І цей розвиток був самостійним, без масштабної підтримки держави, фондів або урядів окремих країн. Індустрія сама себе розвивала, власними силами. В 2010-х, коли мова йшла про програміста, то перед очима у всіх був бородатий нудний адмін в пізнаваному светрі, тоді як сьогодні, програміст — це активна людина, яка часто подорожує, підтримує соціальні проекти та живе на повну.

2021: Взаємодія. Інновації. Драйв

Взаємодія, тому що ІТ, на мою думку, це індустрія, яка мало не перша зрозуміла, що ринок — це не лише про конкуренцію, але й про партнерство, яке дозволяє разом рухатись до мети, розвиватись. ІТ постійно знаходиться на вістрі прогресу, чогось нового і цікавого, що мотивує індустрію бути першою у всьому, тому я обрала слово «інновації». А драйв — це про те, що в ІТ кожен, від інженера-початківця до топ-менеджера великої компанії, живе тим, що він робить. Перший іноді до ночі засиджується, вивчаючі нові бібліотеки, а другий і засинаючи думає над тим, як краще представити IT нашої країни на черговому міжнародному форумі.

Прозорро.Продажі, заснована в 2016 році, 5 років на ринку

1990-ті: Гіки, дискети, процесори Intel

Як такої галузі не було. На все місто було лише декілька комп’ютерних фірм, втім, що вони робили, для більшості було не зрозуміло. Інтернет був дорогим, повільним та порожнім, а внутрішнього замовника не існувало — всі потреби зводилися до сторінки сайту та 1С. «Комп’ютери» були очевидним майбутнім, але на початку становлення індустрії цим займалися лише гіки. 

2021: Різноманітність, казуальність, всепроникність

Якщо ви сьогодні починаєте цифровізацію, ви вже спізнилися щонайменше на 5 років. Без ІТ-складової будь-який сервіс не існуватиме. Це стало частиною всього і сприяє розвитку інших галузей. Сьогодні ІТ — це відповідь на потреби, які ростуть щодня. 

Future Processing Ukraine, заснована у 2000 році, 4 роки на ринку України

1990-ті: Амбітність, ентузіазм, невизначеність

Не зрозуміло було, як правильно будувати робочі процеси, розприділяти обов'язки та вирішувати повсякденну операційну роботу. Відсутність та брак системного доступу до інформації по менеджменту, організаційній структурі та культурі організацій, технічних питаннях.

2021: Комфорт, системність, підтримка

Зараз ІТ-галузь в Україні характеризується високим рівнем ІТ-спеціалістів з гнучким мисленням та спрагою до нових знань. А ще прагненням побудувати щось, що змінювало б повсякденне життя на краще. Бажання втілювати та творити інновації на рідній землі у гідно оплачуваній сфері з можливістю дбати про рідних і почувати себе комфортно.

TECHIIA, заснована в 2019 році, 2 роки на ринку

1990-ті: Ентузіазм. Невизначеність. Універсальність

У 90-і роки Україна за інерцією жила індустріальною та аграрною економікою та не дуже зважала на розвиток нових технологій. Зародження IT почалося з автоматизації промислових, торговельних і фінансових процесів, а поняття «інженер» тоді було широким — від налаштування мережі до програмування бази даних. Після отримання сильної бази знань у вузах у професію переважно йшли ті, хто хотів продовжити свій розвиток у світі високих технологій.

2021: Масштаб. Дефіцит. Амбіції

IT-галузь відбулася як явище і швидко розвивається далі, це видно і за кількістю задіяних людей, і за внеском в економіку, і за тим, як українці переходять до створення світових продуктів. При цьому сектор залишається «голодним» до кадрів, знань і нових горизонтів, проникаючи в усі сфери життя. Вартість роботи українських IT-фахівців зрівнялась із Польщею — все сильніше відчувається необхідність розвитку ІТ-освіти і популяризації роботи в галузі.

Introduct Group, заснована у 2018 році, 3 роки на ринку

1990-ті: Зацікавленість. Дух відкриттів. Азарт

В 90-х рр галузь була менш розвиненою і поріг входу до неї був значно вищим.  Дискусія велася про концепції, ідеї і підходи. Сьогодні дискусія йде більше про людей, кількість яких зросла в рази. 

2021: Кадри. Швидкість. Перспектива. Зарплата в доларах

Раніше всі хотіли стати космонавтами, а зараз — програмістами. IТ-інфраструктура стрімко розвивається і в цьому головна особливість. Сьогодні з нашою індустрією неможливо не рахуватися.

Avenga, заснована у 2019 році, 2 роки на ринку

1990-ті: «Ти ж програміст»

Побутове сприйняття програмістів як універсальних людей, які вміють робити все з комп'ютером, знаходило відображення і в професійній сфері. Системи «від» і «до» з перемінним успіхом  проектували,  розробляли, тестували, впроваджували і підтримували ті самі інженери. Що не вміли, вивчали на помилках.

2021: Зрілість, «людяність»,  визнання

Галузь структурується, систематизується, фундаменталізується. Спеціальності сьогодні добре сегреговані: архітектори проєктують, програмісти кодять, аналітики обговорюють вимоги системи з клієнтом. Залучаються допоміжні спеціалісти немислимих до того спеціальностей: тренер.

Як бачимо, початок розвитку IT був доволі невизначеним і буремним. І якщо початковий етап проходив під егідою невизначеності, локальності та самостійності, то зараз ми впевнено можемо охарактеризувати IT як глобальну зрілу  індустрію, визнану на світовому ринку. Вітаємо вас з самобутністю, вітаємо нас усіх з незалежністю!

Перегляньте інші новини :