30 років розвитку українського IT: частина І

30 років розвитку українського IT: частина І

24 серпня ми відзначаємо 30-ту річницю незалежності України. Багато в чому всі ці роки ми розвивались «всупереч», а не «завдяки», в тому числі і в IT-індустрії. І хоч наш шлях до незалежності був непростим, нам є чим пишатися і є про що заявити світовій спільноті. В тому числі, і в IT-індустрії.

Сьогодні ми надбали репутацію країни, яка стала провідним технологічним хабом в Європі та розвивається стрибкоподібними темпами. Наші інженери славляться на весь світ експертизою та продуктивністю. В Україні знаходиться більше 110 R&D центрів відомих міжнародних компаній, 21 компанія українського походження та з офісами розробки в Україні входить до списку Global Outsourcing 100. Чи це не привід для гордості? 

Ми вирішили зробити невеликий екскурс в минуле і порівняти шлях IT-індустрії на старті свого зародження в 90-ті роки та в сучасні часи. Ми розпитали Віце-президентів Асоціації “IT Ukraine” про те, якими були взаємини з владою, ситуація в освіті та міжнародне співробітництво десятки років тому і якими вони є зараз. Також своєю думкою поділились керівники та керівниці IT компаній-учасниць найбільшої в Україні профільної Асоціації “IT Ukraine”.

1990-ті: Ситуативні сервісні старт-апи

В різних куточках великої країни починають виконуватись перші аутсорсингові проекти. Термін «індустрія» не підходить для цього періоду — різні команди переважно не знали одне одного, не спілкувалися і не вважали себе частиною чогось більшого.

2021: Друга експортна індустрія

Переважно консолідована галузь представляє свій голос на державному і міжнародному рівнях через 30+ кластерів і 5+ потужних асоціацій. Наступний крок — відстоювання власних інтересів не лише шляхом домовленостей із ключовими стейкхолдерами, але й повноцінний вихід на політичну арену («Партія середнього класу») в якості самостійного гравця.

1990-ті: Університет. Робота. Перенавчаємось

Справа в тому, що зачатки профільної освіти припадають лише на середину 2000-х років. Ось тоді і з’являються перші корпоративні курси, перші лабораторії у великих компаніях на кшталт Microsoft, Philips, IBM тощо. Це були перші приклади західного зразка співпраці бізнесу з університетами, все лише розпочиналось. 

2021: Швидко, гнучко, несистемно

Сьогодні IT-освіта розвивається дуже стрімко. Люди хапаються за швидку можливість опанувати таку популярну професію, як IT. Швидкий розвиток online-інструментів, велика кількість навчальних програм на ринку допомагають новачкам у цьому, хоча подекуди і несистемно. Позитивний фактор полягає не тільки в різномаїтті навчальних програм на будь-який смак, а і в наявності цікавого та корисного контенту. Сьогодні він настільки привабливий, що вивчати IT стало просто цікаво. Тобі більше не потрібно навчатись 5 років, щоб побачити перші результати своєї роботи.

1990-ті: Дешевий ресурс. «Кіт в мішку»

90-і роки були періодом становлення українського ІТ як індустрії, яка складалася в основному з аутсорс-компаній, які працювали на американських замовників. ІТ-бізнес працював на аутсорс ІТ-послуг, що дозволяло замовнику отримати якісні послуги в сфері інформатизації, знизивши свої адмін витрати, а компаніям — приплив валюти.

2021: Інтелектуальний актив. Хаб розробників

Сьогодні українське ІТ успішно конкурує на світових ринках. Тенденція «витоку мізків» на Захід змінилася на зацікавленість у відкритті власних офісів. Наш «інтелектуальний актив» є справжнім скарбом для закордонних компаній. Українська ІТ галузь стрімко зростає та здобула всесвітнє визнання і довіру іноземних інвесторів. Україна має потужну науково-технічну базу, особливо в галузі технічних наук, і є привабливою точкою розвитку ІТ-бізнесу.

Miratech, заснована в 1989 році, 32 роки на ринку

1990-ті: Свобода, відкриття, Захід

Бізнес розвивався невеликими командами з підприємницьким духом і відсутністю досвіду роботи на глобальних ринках. Більшість команд була з університетсько-академічного середовища. Тісна взаємодія з першими закордонними клієнтами вимагала занурення в інше культурне та бізнес середовища, ми відчували себе першопроходцями. Держава ще тривалий час не бачила цього бізнесу — послуги надавалися, використовуючи інтернет та не перетинаючи митних кордонів.

2021: Конкуренція, консолідація, перегрів ринку праці

Розвиток бізнесу починає упиратися в обмеженість трудових ресурсів у країні. Нереформована система університетської освіти не дозволяє індустрії отримувати достатню кількість необхідних спеціалістів.  В результаті цього заробітні плати висококваліфікованих спеціалістів надзвичайно «взлетіли», а Україна втрачає свою конкурентоздатність.

 

EPAM Ukraine, заснована у 1993 році, 28 років на ринку

1990-ті: Комп’ютер. Windows. Автоматизація

Час появи перших комп’ютерів та спеціалістів, які починали розбиратися з апаратним забезпеченням ПК та автоматизацією фінансових сервісів у невеликих бізнесах.

2021: Передова галузь. Таланти. Багатовекторність

За 30 років ІТ-індустрія стала важливою частиною економіки країни та драйвером розвитку талановитої молоді в країні. Сьогодні ІТ — це місце, де можна розвиватися та отримувати достойну компенсацію. 

Itera, заснована у 1995 році, 26 років на ринку

1990-ті: Математики, алгоритми, ентузіасти

В ті часи програмування було доволі нішовою галуззю, яку мало хто розумів. Випадкових людей у цій професії було мало, або не було взагалі. В програмісти йшли тільки ті, кому дійсно подобалося цим займатися. Про перспективи галузі люди особливо не замислювалися в той час. Ті, хто хотів кар’єри, грошей і перспектив, йшли в фінансисти, банкіри, міжнародні відносини.

2021: Пік привабливості, глобальна мобільність, перегрів

ІТ галузь в Україні та світі досягла піку своєї привабливості та випередила більшість професій по зарплатам і можливостям. Це нестабільна ситуація, яка утворює різні перекоси. Щодо України, то я вважаю що ІТ є зразком глобальної мобільності, яка поки що недосяжна для інших індустрій. Цей факт має і переваги і недоліки. Допоки в Україні умови більш сприятливі, ніж в інших країнах, програмісти будуть працювати тут. Як тільки умови зрівняються або погіршаться,  можливий дуже різкий і дуже суттєвий відтік людей в інші країни.

GlobalLogic, заснована у 2000 році, 21 рік на ринку

1990-ті: Світ відкриває Україну

У цей період українська ІТ-галузь тільки починає формуватися. Технічні спеціалісти, які емігрували до США та Європи наприкінці 80-х та початку 90-х, допомогли світу відкрити Україну, а Україні — відкрити світ. Вони підтримували дружні та професійні зв'язки з місцевими колегами, створювали разом із ними перші ІТ-проєкти та рекомендували фахівців з України своїм партнерам по бізнесу з Європи та США. Так в Україні виникли перші ІТ-компанії, які працювали із західними замовниками. Однію із них була Validio Software, заснована на початку 90-х, яка згодом стала частиною GlobalLogic в Україні. 

2021: Професіоналізм, досвід, зростання

Українська ІТ-індустрія має значний авторитет та довіру серед іноземних замовників. На відміну від початку дев'яностих, наші клієнти сьогодні — це компанії із списку Fortune 500, а наші проєкти — складні та комплексні розробки у сфері цифрової трансформації бізнесів. Уже багато років поспіль індустрія зростає на понад 20% щороку та у 2020 році ІТ стає однією з ключових експортних галузей України. Крім суто економічних показників. 

Lohika / Capgemini Engineering Ukraine, заснована в 2001 році, 20 років на ринку

1990-ті: Захоплення, особисті зв'язки, брак інформації

Люди, які розвивали ІТ на початку — це просто ентузіасти. Вони любили комп'ютери, багато хто з них мали технічну освіту, але професійно займалися чимось, безпосередньо не пов'язаним з ІТ. Їх об'єднували локальні тусовки і перші мережі, такі як Фідо, де й відбувалися обмін знаннями та взаємодопомога. Інформація була значно менш доступна, ніж зараз, що створювало бар'єр для входу в професію.

2021: Глобальність, мінливість, бізнес

Сьогодні ІТ — це великий системний бізнес з безліччю стійких моделей і постійною конкуренцією. Тут постійно виникають нові ідеї та стратегії, все змінюється та розвивається з шаленою швидкістю. Сьогодні IT-бізнес абсолютно глобальний і відкритий для кожного.

Ciklum, заснована у 2002 році, 19 років на ринку

1990-ті: «Генії у гаражах»

ІТ у 90-х — справа ентузіастів та сміливців. Як у легендах про Кремнієву долину, вони буквально починали будувати українську цифрову індустрію у зйомних цехах, квартирах та кабінетах інститутів. Значний інтелектуальний потенціал та сміливість мріяти — це поєднання зробило неможливе можливим та задало драйв індустрії на роки вперед. 

Бізнес інтелекту та інновацій

Українське ІТ давно виросло із свого початкового стану «клубу ентузіастів» — інтелектуальна потужність поєдналася з логікою ринкової економіки та індустрії 4.0. Можливо, у сучасному стані галузі менше «романтики 90-х», утім набагато більше структури, візії та спрямованості у майбутнє. Індустрія ІТ сьогодні — це і амбітні стартапи з великими надіями, і розробники інноваційних продуктів, і великі глобальні бізнеси, які створюють цифрові рішення для компаній по всьому світу. Україна нині закріплює ці здобутки та закладає підвалини для подальшого розвитку — перетворення на потужну економіку знань, побудовану на інтелектуальному продукті. 

Цікаво, що зародження індустрії припало на цікаві часи, які характеризуються ентузіазмом, невизначеністю, локальністю та браком інформації. Рік за роком ми долали ці бар’єри, поступово надбавши собі репутацію провідної країни-розробника високоякісних технологічних рішень в світі. 

Перегляньте інші новини :