Учасники

Керуючий директор компанії Люксофт Україна Віталій Нужний впевнений, що податки повинні виконувати для IT-бізнесу стимулюючу роль, і пропонує поглянути на Індію.

Поточна податкова реформа в Україні викликає багато дискусій, а проекти змін Міністерства фінансів та профільного комітету Верховної Ради до Податкового кодексу передбачають збільшення податкового навантаження на IТ-компанії. Наприклад, різке збільшення податків для підприємців 3-ї групи з 4 до 20%. Якби воно відбулося, то IТ-бізнес в Україні був би під загрозою.

Разом з тим обговорювані варіанти - далеко не єдино можливі моделі оподаткування IT-галузі. У світовій практиці є успішні приклади та інструменти податкового стимулювання R&D (Research & Development, або науково-дослідної діяльності), які довели свою ефективність і які можна застосувати в Україні.

Моделі оподаткування IT: загальна світова практика

На поточний момент намітився тренд стратегічного переходу від сировинних економік, несучих елемент нестабільності, до інтелектуальних. Уряди різних країн світу давно усвідомили значення IT-галузі для розвитку економік, тому застосовують цілий ряд інструментів податкового стимулювання. Проте в багатьох країнах світу особливі режими оподаткування отримує не тільки IТ-галузь, але й компанії з галузей, де присутня наукомістка складова.

Згідно зі звітом Deloitte, в 2015-му Global Survey of R&D Incentives у світовій практиці використовуються комбінації з чотирьох видів податкових стимулів:

- Податкове вирахування (зменшення податкової бази на величину витрат на R&D);
- Податковий кредит (зменшення податку до сплати на величину інвестицій в R&D);
- Пільгові ставки (з податку на прибуток, з ПДВ або як звільнення від митних зборів);
- Прискорена амортизація (основних засобів, задіяних в R&D);
- Різні гранти.

З усіх перерахованих пільг в Україні працює тільки звільнення від ПДВ на поставку програмного забезпечення. Однак в обговорюваних проектах кодексу навіть ця пільга не передбачена, і, швидше за все, її не буде.

Практика податкового стимулювання IT в Індії

Яскравим прикладом того, як застосування податкових стимулів сприяє розвитку IT-галузі, є Індія. Частка IT-галузі складає 9,5% ВВП, хоча ще в 1998 році становила лише 1,2% і 38% у структурі експорту послуг. IT-компанії є найбільшими роботодавцями країни - в галузі працюють 10 млн осіб. І досягти цього вдалося завдяки застосуванню податкових стимулів.

В Індії застосовують для R&D-компаній (за винятком IT) податкове вирахування, а до IT-галузі - податкове вирахування, звільнення від податків і прискорену амортизацію. Уряд Індії застосовує податкові стимули для окремих підприємств з певною спеціалізацією і компаній, які створюють підрозділ з певною спеціалізацією, у тому числі розвиток програмного забезпечення, аутсорсинг бізнес-процесів з Індії та ін. Ця пільга діє на період від 10 років і більше. У той же час, щоб скористатися податковими пільгами, необхідно відповідати цілому ряду критеріїв, серед яких проведення аудиту та надання звіту за його підсумками.

Крім того, становленню Індії як значимого гравця світового ринку IT-послуг сприяла організація Software Technology Parks of India (STPI, Технологічні парки для компаній, що розробляють програми) при Департаменті електроніки та інформаційних технологій. Для експортно-орієнтованих компаній організація з 1991 року пропонує юридичні послуги, проводить тренінги та надає приміщення. Організація грала ключову роль у просуванні експорту програмного забезпечення, особливо для середнього та малого бізнесу і стартапів. У Технологічному парку компанії з розробки програмного забезпечення отримують можливість орендувати приміщення за невисокими орендними ставками і планувати своє зростання і інвестиції в залежності від бізнес-моделі. Компанії в Технологічному парку отримують ряд пільг, у тому числі: звільнення від митних зборів, можливість імпортувати все необхідне обладнання (в тому числі по лізингу), спеціальні умови імпорту комп'ютерів для проведення тренінгів.

Завдяки цим ініціативам сьогодні Індія є найбільшим постачальником ІТ-послуг. Більше того, галузь очолила процес трансформації економіки і змінила сприйняття країни на світовому ринку. IT-галузь створила попит на фахівців з напряму "Інженерія" та "IT-технології" і суттєво вплинула на ринок вищої освіти. Згідно з прогнозами National Association of Software and Services Companies (NASSCOM), до 2025 року темпи зростання IT-сектору в Індії будуть складати 11% щорічно, а річний дохід збільшиться в три рази і складе $350 млрд.

Більше того, уряд Індії планує розвивати п`ять центрів для стартапів за напрямом "Інтернет речей" ('Internet of Things' (IoT) в рамках кампанії прем'єр-міністра Індії Наренда Моді "Цифрова Індія і стартапи". При цьому не менше двох центрів будуть розташовані у сільській місцевості та будуть створювати рішення для "розумного землеробства". Згідно з прогнозами McKinsey, впровадження ключових технологій в різних секторах в рамках програми "Цифрова Індія і стартапи" дозволить збільшити ВВП Індії на $550 млрд - до $1 трлн в 2025 році. Також згідно з дослідженням Gartner Inc. індійський уряд планує збільшити витрати на ІТ-продукти та послуги на 5,2% - до $6,9 млрд в 2015-2016 фінансовому році. Таким чином, індійський уряд всіляко сприяє розвитку IT-галузі за допомогою податкових пільг і реалізації спеціальних програм .

Що робити, щоб прискорити розвиток IT-галузі в Україні?

За прогнозами експертів, до 2020 року IТ-галузь України може зрости з $2,4 млрд до $7,7 млрд, а частка IT у ВВП України може скласти вже до 5,8%. У цьому випадку протягом 6 років може бути створено понад 100 000 нових робочих місць, і це стимулює створення 400000 робочих місць в інших галузях. Однак ринок IT потребує комплексної державної програми підтримки, і не тільки фінансової. Проте все це можливо при виконанні декількох умов.

1. Уряд буде готовий до постійного діалогу з галуззю, пошуку win-win рішень і комплексної підтримки галузі як стратегічної для розвитку країни.

2. Уряд буде готовий розробити стратегію і програму розвитку галузі, визначити пріоритети і послідовно впроваджувати цю програму.

3. Ефективна боротьба з корупцією на всіх рівнях.

Якщо ці умови будуть виконані, в української IT-галузі є майбутнє.

А поки питання, чи знайдеться в новому податковому кодексі України місце податковим пільгам для IT-сфери (а значить - чи є майбутнє у IT в Україні), залишається відкритим. Але досвід Індії та інших країн свідчить про те, що підтримка IT-галузі може змінити сприйняття країни і дозволить українським фахівцям і компаніям конкурувати на світовому ринку.

Джерело: Liga.net

Новини індустрії

Додати новий коментар