Учасники

Минулого тижня парламентський комітет з питань запобігання та протидії корупції розглянув питання перевірок силовиками компаній ІТ сфери. 2015 став «врожайним» щодо гучних обшуків в цій сфері, не припинилися перевірки і в 2016-му. Представники ІТ компаній скаржилися парламентаріям на непропорційне застосування сили. Дійсно, в минулому році відбулося понад 30 перевірок ІТ компаній. За оцінками Асоціації «ІТ України» загальна кількість співробітників правоохоронних органів, задіяних в силових операціях, склала більше 500 чоловік, а нанесені ІТ компаніям збитки - в районі 10-20 млн доларів.
 
Вся хронологія подій відображена в інфографіці «ІТ бізнес і силові структури - історія захисту галузі в 2015», представленої Асоціацією «ІТ України».
 
Точна кількість атак складно піддається оцінці, адже найчастіше компанії вважали за краще не виводити скандал в публічну площину. З огляду на те, що багато з таких підприємств -  це філії великих західних корпорацій, додаток до проблем корупції і бойових дій, у вигляді перевірок в форматі «маски-шоу» могло призвести до рішення про припинення бізнесу в Україні.
 
На засіданні комітету з теми обшуків ІТ-компаній виступили Сергій Білан, Перший заступник Голови Державної фіскальної служби України, Едуард Крицин, начальник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ і Сергій Демедюк, начальник департаменту кіберполіції Національної поліції України.
 
Силовики традиційно виправдовували свої дії необхідністю боротьби з сепаратистами і ухилення від податків, однак обґрунтувати жорсткість перевірок і необхідність використання спецпідрозділів змогли тільки відсиланням на відомчі інструкції.
 
У той же час, в діалозі бізнесу та правоохоронців помітний компроміс. Начальник департаменту кіберполіції Національної поліції Сергій Демедюк зазначив, що МВС розроблено проект змін до Кримінального процесуального кодексу, які врегулюють вилучення речових доказів під час обшуку.
 
На думку представників ІТ бізнесу, єдиною підставою для цих атак стала відносно стабільна ситуація в ІТ галузі на тлі різкого падіння економіки. Це, кажуть експерти, і привабило силовиків, які бажають відносно легким способом отримати дохід. «Основна мета атаки - зупинити бізнес ІТ компанії, щоб почати переговори про його розморожуванні, адже жодна справа по ІТ компаніям не була доведена до завершення» - зазначив директор Асоціації «ІТ України» Віктор Валєєв.
 
ІТ-шники також закликали комітет підтримати законопроекти, спрямовані на обмеження використання спеціальних підрозділів. Замість вилучення техніки експерти галузі пропонують ввести в КПК процедуру юридично значущого копіювання інформації. Зараз же, незважаючи на законодавчу заборону вилучати частини інформаційних систем згідно ст. 159 КПК, введену Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)» №191-VIII, який вступив в силу 07.04.2015 у відповідь на скарги ІТ компаній, використовувати копії даних в судовому процесі на практиці дуже важко.
 
З іншого боку, як зазначив Валєєв, в державі взагалі немає чіткого розуміння ІТ бізнесу, його підгалузей і їх бізнес-моделей, наприклад, часто ІТ компанією можуть називати і інтернет-магазин.
 
За результатами засідання депутати вирішили направити звернення до Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і силові органи щодо тих суддів і силовиків, які санкціонували або ініціювали атаки на ІТ бізнес. Це питання взяв під контроль особисто глава комітету Єгор Соболєв. Розробку пакету пропозицій щодо змін до нормативної бази по обмеженню свавілля силовиків депутати довірили Борислава Березі. Раніше на своїй сторінці в Fаcebook він активно критикував дії силовиків, які призводять до еміграції ІТ фахівців з країни.

Новини асоціації

Додати новий коментар