Учасники

24 вересня представники ІТ індустрії зустрілися з Міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавичусом. Темою зустрічі стала низка обшуків, проведених правоохоронними структурами в ІТ-компаніях за останні три тижні. Зрозуміло, щотака ситуація позначається на інвестиційній привабливості країни. Нагадаємо, що за всю історію незалежності України жодне розслідування фактів втручання силовиків у роботу ІТ-компаній не було доведено до кінця, жодного факту, що підтверджує доцільність таких дій досі не знайдено. Асоціація "ІТ України", як провідне об'єднання представників ІТ-бізнесу, бере активну участь у ситуації, що склалася, взаємодіючи з усіма гілками влади.

Віктор Валєєв, директор асоціації "ІТ України" так прокоментував результати зустрічі:

"Всі галузеві асоціації були одностайні у бажанні, з одного боку, покарати винуватців тиску на бізнес, з іншого - запобігти повторенню таких інцидентів у майбутньому. Я відчуваю за підсумками зустрічі дуже стриманий оптимізм, оскільки, з одного боку, влада нас почула і готоваспівпрацювати, але при цьому ми розуміємо, що питання обшуків не замикається тільки на МВС, воно стосується і прокуратури та судової системи країни. Тому, для виправлення ситуації, нам потрібен комплекс рішень, які торкнуться всіх  силових  відомств.

Представники бізнесу, юристи приводили багато фактів про неправомірність дій силовиків за всю історію обшуків ІТ-компаній в Україні, не тільки тих, які мали місце у вересні: наприклад, комп'ютери, які забирали на експертизу, не віддають по 2-3 роки, є судові рішення повернути сервера, але їх чомусь теж не віддають, etc.

Безумовно, на законодавчому рівні необхідні зміни до Кримінально-процесуального  кодексу щодо заборони вилучення серверів, які б зробили його по-справжньому дієвим.

Ми вимагали провести вивчення всіх фактів і ретельне розслідування за всіма обшуками, що проводилися у вересні. Місяць - достатній час для проведення службового розслідування. Якщо жоден з фігурантів списку справ проти ІТ компаній за цей місяць не буде покараний, особливо щодо непропорційного застосування сили проти бізнесу, галузь отримає від держави чіткий сигнал виїджати. Чому, замість того щоб отримати потрібний їм документ через офіційний запит, вони в кількості 20 осіб вламуються в офіси, призупиняючи роботу і травмуючи співробітників?

ІТ-бізнес готовий допомагати владі виправляти ситуацію, включаючи допомогу із надання необхідної техніки для проведення слідчих дій без вилучення серверів, готувати експертів з числа силовиків, адже багато з них навіть не розуміють, що вимкнувши сервер для вилучення, вони можуть знищити інформацію, яку вони шукають. Хоча учасники зустрічі говорили, що подібну лабораторію (дозволяє одержати інформацію без вилучення сервера і втручання в операційну діяльність ІТ-бізнесу) МВС України вже отримало від уряду США роки два тому".

Нагадаємо, що ІТ галузь в країні є самою високоефективною і перспективною точкою зростання нового типу економіки в Україні. Згідно із статистичними даними, представленими на Ukrainian Software Development Forum у вересні цього року, ІТ галузь (сукупно зі сферою телекомунікацій) знаходиться на третьому місці (після металургії та агросектору) за обсягом експорту, надавши у 2013 році послуг на 5 мільярдів доларів (дані World Bank).

Опубліковано на сайтах інформаційних агентств УНІАН та "Інтерфакс-Україна".

Новини асоціації

Додати новий коментар